20.05.2020 Aktualności

W ogrodzie Krzysztofa Pendereckiego

Polens nationella kulturinstitut Adam Mickiewiczinstitutet bygger nu upp en virtuell interaktiv trädgård inspirerad av Krzysztof Pendereckis musik. ”Penderecki’s Instytut Adama Mickiewicza w wirtualnej przestrzeni buduje interaktywny ogród inspirowany twórczością Krzysztofa Pendereckiego.

„Penderecki’s Garden” w pełni rozkwitnie w listopadzie, jednak już teraz użytkownicy mają możliwość obserwowania, jak projekt się rozwija.

Ogród Pendereckiego to projekt cyfrowy, nie tylko poświęcony pamięci kompozytora, ale również przybliżający jego postać i pokazujący wpływ na współczesną światową muzykę i inne dziedziny sztuki. Motywem przewodnim projektu jest jedna z największych pasji Krzysztofa Pendereckiego – ogród.

W wirtualnej przestrzeni odbiorca będzie miał możliwość posłuchania utworów Mistrza, zapoznania się z jego biografią artystyczną i osobistą. Nie będzie to jednak tylko baza wiedzy, ale również przestrzeń artystyczna prezentująca dzieła innych artystów, które zostały zainspirowane twórczością Krzysztofa Pendereckiego. 

Ogród Pendereckiego skierowany jest do międzynarodowej publiczności – wszystkie treści zaprezentowane zostaną w języku angielskim. Premierę zaplanowano na 23 listopada, rocznicę urodzin Mistrza. Już teraz na stronie www.PendereckisGarden.pl można obserwować, jak projekt się rozwija. 

W oczekiwaniu można również zagrać w przygotowaną przez Instytut Adama Mickiewicza grę memory dźwiękowe, w której zamiast obrazków, gracz ma za zadanie połączyć w pary fragmenty utworów Krzysztofa Pendereckiego. Gra dostępna jest na stronie www.MemoryPenderecki.pl

Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022. 

Scheduled Aktualności

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia

Performance Pawła Kulczyńskiego podczas tegorocznej iluminacji instalacji

Powoli nadchodzi okres, kiedy każdy z nas pragnie rozświetlić mrok światłem. Serdecznie zapraszamy na obchody 52. rocznicy odsłonięcia dzieła polskiego artysty Władysława Hasiora ‘Słoneczny Rydwan’, które znajduje się na wzgórzu w Södertälje.
19 10.2024 Aktualności, Historia, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia