14.10.2021 Literatura, Wydarzenia

Wykład otwarty: Tadeusz Różewicz (1921-2014): Poeta i chaos świata

W czwartek 14 października odbędzie się wykład poświęcony twórczości jednego z największych polskich poetów, Tadeusza Różewicza, który w tym roku obchodziłby 100-lat!

Wydział Slawistyki Uniwersytetu Sztokholmskiego we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie zaprasza na wykład otwarty „Tadeusz Różewicz (1921-2014): Poeta i chaos świata”, który będzie prowadzony online przez profesor Marię Zadencką, języko- oraz literaturoznawcę z Uniwersytetu Sztokholmskiego.

Podczas wykładu zostaną przybliżone najważniejsze cechy twórczości Różewicza, w tym elementy groteski i teatralności w jego poezji. W ramach tej analizy główną inspiracją będą teksty: „Śmierć w starych dekoracjach” oraz  „Kto jest poetą”. Serdecznie zapraszamy!

Język wykładu: szwedzki

Link do Zoom będzie opublikowany 30 minut przed startem na oficjalnej stronie Wydziału Slawistyki.

Więcej informacji o Tadeuszu Różewiczu tutaj.


Wykład jest organizowany przez Polonistykę na Wydziale Slawistyki Uniwersytetu Sztokholmskiego we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.

Zdjęcie: Marcin Biodrowski via Foter.com

Scheduled Literatura Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia