1.01.2019 - 31.12.2019 Aktualności, Sztuka polska

Rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki

W 2019 roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki (1819-1872) – wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, pierwszego dyrygenta Opery Polskiej w Teatrze Wielkim w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej.

Dorobek kompozytorski Stanisława Moniuszki, składający się z oper, pieśni, kantat, utworów religijnych, symfonicznych, kameralnych i solowych, a także operetek, baletów i muzyki do dramatów, imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej. Jego twórczość operowa i pieśniarska stanowi trzon polskiego repertuaru wokalnego i niejednokrotnie jest osią zainteresowań artystycznych najwybitniejszych polskich śpiewaków.

Był twórcą „Śpiewnika domowego” obejmującego ponad 200 pieśni. Określenie „domowy” miało głębsze znaczenie, aby uniknąć rosyjskiej cenzury, w zawoalowany sposób, podkreślało narodowy charakter zawartych w śpiewniku pieśni.

Kompozytor w swej twórczości chętnie sięgał do elementów folkloru i ludowych obyczajów. Nadawanie utworom lokalnego kolorytu poprzez odwoływanie się w nich do tradycji i muzyki ludowej wpłynęło na popularność zakładanych ówcześnie tzw. szkół narodowych, czyli grup kompozytorów jednej narodowości tworzących muzykę opartą na elementach własnej kultury – tradycyjnych melodiach, rytmach tańców narodowych i z tekstem w języku ojczystym.

Stanisław Moniuszko był wzorem patrioty i – jak pisał w 1921 roku badacz jego twórczości Zdzisław Jachimecki – „krew z krwi i kość z kości Polakiem”. Utwory kompozytora, jego wielkie opery takie jak „Halka” i „Straszny dwór”, dotykające sedna idiomu polskości – zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej – do dziś stanowią inspirację dla wielu artystów, a w czasach jemu współczesnych tworzyły paletę barw, za pomocą której Polacy odmalowywali najpiękniejsze odcienie patriotycznych uczuć i narodowej tożsamości. Był jednym z założycieli Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego – organizacji, której roli w rozwoju polskiej kultury muzycznej nie sposób przecenić, a która dziś nosi imię tego wyjątkowego artysty.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu twórczości kompozytora, oddając hołd tej wybitnej postaci, ustanawia rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki.

Z tej okazji, 5 maja (w urodziny Stanisława Moniuszki), jak również przez cały rok, zachęcamy do słuchania, śpiewania i tańczenia Moniuszki – w domowym zaciszu lub podczas organizowanych wydarzeń.


Więcej o Roku Moniuszki: 

from to
Scheduled Aktualności Sztuka polska

Mikołaj Grynberg w Szwecji 🗓 🗺

W marcu nakładem wydawnictwa Rámus förlag ukazała się w Szwecji książka polskiego pisarza Mikołaja Grynberga Rejwach (2017, Nisza, szw. Rabalder) w przekładzie Tomasa Håkansona. W związku z premierą szwedzkiego wydania autor odwiedzi w maju Szwecję i weźmie udział w wydarzeniach odbywających się w trzech różnych miastach.
21 05.2025 25 05.2025 Aktualności, Artykuły, Literatura, Wydarzenia

Wesołych Świąt Wielkanocnych życzy Instytut Polski w

Wesołych Świąt Wielkanocnych i dużo słońca!
18 04.2025 21 04.2025 Aktualności, Artykuły

Wystawa The Magic Power of the Needle

16 kwietnia otwiera się wystawa The Magic Power of the Needle w Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie. Jej kuratorkami są Joanna Warsza, kuratorka miejska Hamburga, oraz artystka i kuratorka Bella Rune, która pracuje z rzeźbą i tekstyliami. Wśród dwunastu artystów z całego świata prezentowanych na wystawie znajduje się polsko-romska artystka Małgorzata Mirga-Tas.
16 04.2025 03 08.2025 Aktualności, Artykuły, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia