23.08.2019 - 28.08.2019 Kino, Wydarzenia Karlskrona

Polskie filmy fabularne na Carl International Film Festival 🗺

Trzecia edycja Carl International Film Festival w Karlskronie odbędzie się 23-28 sierpnia. Tegorocznym głównym tematem przewodnim festiwalu jest zrównoważony rozwój. Festiwal ma na celu promowanie otwartości i wolności, ze szczególnym uwzględnieniem filmów z Finlandii, Rosji, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Niemiec, Szwecji i Norwegii.

Podczas festiwalu zostanie zaprezentowanych ponad 40 punktów programu i 13 filmów fabularnych.

Pięć polskich filmów i koprodukcji zostanie pokazanych podczas tegorocznej edycji Carl International Film Festival:

MONUMNET, reż. Jagody Szelc
28 sierpnia, godz. 16.00, Biostaden 3

Grupa studentów rozpoczyna staż w odizolowanym hotelu. Nie znają się za dobrze, wiedzą tylko, że będą wykonywać polecenia doświadczonej menadżerki. I chociaż wszyscy jadą zimnym busem, by zdobyć nowe doświadczenie, nie spodziewają się, że trafią w ręce despotki, a co gorsza – w miejsce, gdzie czas i przestrzeń wydają się nie mieć żadnego znaczenia.

Więcej: https://www.ciff.se/events/monument/


WILKOŁAK. reż. Adrian Panek
27 sierpnia, godz. 20.30, Biostaden 3

Akcja filmu rozgrywa się latem 1945 roku. Dla ośmiorga dzieci, wyzwolonych z obozu Gross-Rosen, zostaje utworzony prowizoryczny sierociniec w opuszczonym pałacu wśród lasów. Ich opiekunką staje się dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka. Po okropieństwach obozu bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, jednak koszmar szybko do nich powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów przed wyzwoleniem Gross-Rosen, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W przerażonych dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania.

Więcej: https://www.ciff.se/events/werewolf/


W ramach wydarzeń powiązanych z festiwalem, polsko-szwedzka reżyserka Agnieszka Łukasiak weźmie udział w spotkaniu Baltic Identity Film Tour, które dotyczyć będzie kwestii wspólnej tożsamości w obrębie Morza Bałtyckiego i jej odzwierciedlenia w produkcjach filmowych w krajach Morza Bałtyckiego. Rozmowę poprzedzi pokaz sześciu filmów krótkometrażowych, w tym trzech polskich produkcji:

THE DEAL, reż. Ewa Smyk
PLAŻA, reż. Dawid Chrąchol i Bartosz Zimniak
OSTATNI SEZON, reż. Sławomir Witek

25 sierpnia, godz. 12.00-13.30, Biostaden

Więcej: https://www.ciff.se/events/baltic-identity-film-tour/


Tegoroczny program festiwalu dostępny jest tutaj.


Festiwal organizowany jest we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.

from to
Scheduled Kino Wydarzenia
Karlskrona Map

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia