26.02.2020 - 30.04.2020 Historia, Wydarzenia Polska institutet, Mosebacke torg 4, Stockholm

Zeszyt z poezją z Auschwitz. Historia B.J. Zdunek (z domu Musiewicz)

Instytut Polski w Sztokholmie ma zaszczyt zaprosić na wystawę „Zeszyt z poezją z Auschwitz. Historia B.J. Zdunek (z domu Musiewicz)”, która dostępna będzie od 26 lutego w siedzibie Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

W ramach ekspozycji, po raz pierwszy publicznie, zostanie zaprezentowany zeszyt obozowy zawierający poezję spisywaną przez więźniarki obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Zeszyt został przywieziony do Szwecji w 1945 roku przez byłą więźniarkę Bożenę Janinę Zdunek, z domu Musiewicz. Stanowi on przykład cichej walki więźniarek o przetrwanie duchowe w strasznej i nieludzkiej egzystencji w niemieckich obozach zagłady i obozach koncentracyjnych.

Wystawa jest elementem obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu oraz 75. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Ekspozycja powstała ku pamięci B. J. Zdunek (z domu Musiewicz) i innych więźniarek, które po wyzwoleniu z obozów koncentracyjnych trafiły do Szwecji dzięki akcji ”Białe Autobusy”, zorganizowanej wiosną 1945 roku przez Svenska Röda Korset.

„Jak ja przestanę mówić, to kamienie zaczną mówić.”
B. J. Musiewicz

Wystawę można oglądać w siedzibie Instytutu Polskiego w Sztokholmie do dnia 30 kwietnia 2020, od poniedziałku do piątku, w godz. 11.00-16.00.

Wstęp wolny!


Wystawa jest organizowana przez Instytut Polski w Sztokholmie przy udziale Svenska Röda Korset i Muzeum Auschwitz. Realizacja wystawy była możliwa dzięki współpracy z Adamem Zdunkiem oraz Joanną Ziembińską-Kurek.

from to
Scheduled Historia Wydarzenia
Polska institutet, Mosebacke torg 4, Stockholm Map

Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski

Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Koncert Świąteczny w kościele Adolfa Fryderyka w

9 grudnia w kościele Adolfa Fryderyka w Sztokholmie odbędzie się już tradycyjny koncert bożonarodzeniowy organizowany przez Reprezentację Komisji Europejskiej w Szwecji. W tym roku, w ramach polskiego występu, wystąpi duet Marzeny Frankowskiej-Goliszek oraz Marka Mazura z kolędą „Lulajże Jezuniu”.
09 12.2024 Historia, Język, Muzyka, Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia