Stowarzyszenie Szwedzko-Polskie w Uppsali i w Sztokholmie we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie zaprasza na wieczór chopinowski z Dorotą Zarowiecką, 22 października o godz. 18:00.
W tym roku mija 210 lat od urodzenia Chopina, wybitnego polskiego kompozytora. Z tej okazji pianistka Dorota Zarowiecka wykona utwory Chopina i opowie o słynnym kompozytorze.
Wydarzenie dostępne będzie w wersji online pod poniższym linkiem:
https://us02web.zoom.us/j/6688654326
Program:
Polonez op. 26 nr 1 ciss-moll
Etyd nr 12 op. 10 c-moll
Etyd nr 12 op. 25 c-moll
Preludier: op. 28 nr 20 c-moll, nr 21 B-dur, nr 22 g-moll, nr 18 f-moll, nr 24 d-moll
Scherzo op. 31 nr 2 b-moll.
Dorota Zarowiecka – pianistka, solistka i kameralistka, mgr. pedagog gry na fortepianie. Posiada szerokie wykształcenie muzyczne, które zdobyła w Szwecji i Francji. Koncertowała w dziewięciu krajach poza Szwecją. Jej repertuar obejmuje muzykę klasyczną, filmową i kameralną.
Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights
Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07
12.2024
15
12.2024
Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia
Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska
Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31
10.2024
Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia
Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej
Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23
11.2024
Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia