14.10.2021 - 2.12.2021 Kino, Wydarzenia

Filmowe Czwartki V4 – online na Cinemateket

Klasyka kina z Węgier, Słowacji, Czech i Polski - czwartki z filmami z krajów Grupy Wyszehradzkiej.

We współpracy z Grupą Wyszehradzką, w ramach węgierskiej prezydencji Cinemateket będzie przez 8 tygodni udostępniać łącznie 8 filmów z krajów wyszehradzkich: Polski, Słowacji, Czech i Węgier. Grupa Wyszehradzka (V4) to organizacja kooperacyjna, która od 1991 roku zamierza dawać krajom Europy Środkowej wspólny głos i reprezentację opartą na wspólnej historii.

Pasażerka, Andrzej Munk (1963)

Filmy będą publikowane w czwartki o godzinie 10.00 na stronie cinemateket.se od 14 października, a każdy film będzie dostępny przez 24 godziny.

Wśród prezentowanych filmów można będzie zobaczyć dwie polskie produkcje znanego polskiego reżysera Andrzeja Munka: „Pasażerkę” i „Eroica”.

Eroica, Andrzej Munk (1958)


Nadchodzące filmy:

14 października: My 20th Century / Az én XX. Századom, Ildikó Enyedi (1988)

21 października: The sun in a net / Slnko v sieti, Stefan Uher (1963)

28 października: Adelheid, Frantisek Vlacil (1969)

4 listopada: Passageraren / Pasażerka, Andrzej Munk (1963)

11 listopada: The Fifth Seal / Az ötödik pecsét, Zoltán Fábri (1976)

18 listopada: Se upp! Han kommer / Utekajme, uz ide!, Dusan Rapos (1987)

25 listopada: Nyckfull sommar / Rozmarné léto, Jiri Menzel (1968)

2 grudnia: Det kallas mod / Eroica, Andrzej Munk (1958)


Więcej informacji na stronie Cinemateket.

from to
Scheduled Kino Wydarzenia

MATKI. PIEŚŃ NA CZAS WOJNY na festiwalu

Podczas nowego międzynarodowego festiwalu objazdowego Riksteatern – REACT – zaprezentowany zostanie spektakl MATKI. PIEŚŃ NA CZAS WOJNY w reżyserii polskiej artystki Marty Górnickiej, który wywarł silne wrażenie na wielu europejskich scenach.
23 04.2026 10 05.2026 Aktualności, Artykuły, Teatr, Wydarzenia

Ukochana polska kolęda na Koncercie Świątecznym UE

Zbliża się magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia - ulice rozświetlają światełka, śnieg i świąteczny gwar. W tym szczególnym okresie Instytut serdecznie zaprasza na wielojęzyczny koncert bożonarodzeniowy UE, prezentujący muzykę z wielu różnych zakątków Europy. Wydarzenie jest organizowane przez Komisję Europejską we współpracy z ambasadami i instytutami kultury 21 państw członkowskich. W tym roku gościem honorowym będzie Ukraina.
08 12.2025 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia

Fokus: Polen – polskie filmy na festiwalu

Dwunasta edycja Festiwalu Filmowego w Umeå (UEFF) odbywa się między 25 a 30 listopada 2025 roku. Folkets Bio Umeå prezentuje w tym roku ekscytującą sekcję specjalną: Fokus: Polen, z filmami Minghun, Wróbel, To uczucie, Utrata Równowagi i Światłoczuła. Nie przegap tego fantastycznego wyboru filmów dla wszystkich miłośników kina!
25 11.2025 30 11.2025 Aktualności, Kino, Wydarzenia