1.04.2023 Aktualności, Literatura, Wydarzenia Kulturhuset Stadsteatern, Stockholm

Tłumacz i wydawca Patricia Cukrowska opowiada o przekładzie literatury polskiej podczas festiwalu literackiego Stockholms Litteraturmässa 2023 🗺

W sobotę 1 kwietnia 2023 r. o godz 12:00 - 12:25 tłumacz i wydawca Patricia Cukrowska weźmie udział w rozmowie „Rola tłumacza jako mediatora kulturowego”, wraz z tłumaczami Joachimem Forsgrenem oraz Cecilią Hansson.

Troje szwedzkich tłumaczy: Patricia Cukrowska, Joachim Forsgren i Cecilia Hansson opowiadać będzie o współczesnej sytuacji w branży tłumaczeniowej w Szwecji, o roli tłumacza jako mediatora kulturowego, oraz o tym, czym różni się ich praca w zależności od języków oryginału: polskiego, francuskiego lub niemieckiego. Serdecznie zapraszamy na dawkę informacji o fascynującym świecie tłumaczeń!

Rozmowa odbędzie się w foyer Kulturhuset Stadsteatern w godzinach 12:00-12:25. Cały program jest dostępny po szwedzku na stronie festiwalu literackiego Stockholms Litteraturmässa 2023

Wstęp wolny na wszystkie punkty programu festiwalu!

O festiwalu literackim Stockholms Litteraturmässa 2023:

Temat: Literackie zrównoważenie

Literatura to powolna sztuka – pisanie, wydawanie i dystrybucja książek to proces czasochłonny. W przypadku każdego wydanego tytułu mija kilka lat od pierwszego szkicu do momentu dotarcia książki do księgarni i bibliotek, i w ten sposób do czytelników. Jednocześnie, paradoksalnie, dzisiejszy rynek literacki charakteryzuje się ciągłym wzrostem, gdzie opinia mediów na temat zawartości, perspektywy i osobowości autora może zadecydować o sukcesie książki. Wydawnicze „okno” do sprzedaży tytułów jest coraz krótsze, niektórzy mówią, że są to obecnie dwa miesiące – po których zainteresowanie książką zazwyczaj spada (chyba, że ​​stanie się ona bestsellerem) i zwroty z księgarni spływają do wydawców. Fizyczna przestrzeń księgarni kurczy się, podczas gdy księgarnie internetowe rosną i dominują rynek jako platformy, na których wartość informacji, algorytmy i rankingi najlepszych książek decydują, które tytuły będą najbardziej eksponowane i dzięki temu sprzedawane.

Na tegorocznym festiwalu literackim Stockholms Litteraturmässa 2023 pragniemy odsunąć się od tego samonapędzającego się rynku literackiego i zaoferować odwiedzającym miejsce do spotkań między czytelnikami, wydawcami i autorami, które niekoniecznie odzwierciedla najnowsze trendy, ale podkreśla ponadczasowość literatury. Pragniemy stworzyć miejsce do rozmowy o literaturze bez ciągłego pośpiechu.

Festiwal jest organizowany we współpracy z Kulturhuset Stadsteatern, Söderbokhandeln, Nätverkstan kulturtidskrifter i EUNIC Stockholm, oraz przy wsparciu Regionu Stockholm i Akademii Szwedzkiej. (źródło: strona festiwalu literackiego Stockholms Litteraturmässa 2023)

O uczestnikach panelu:

Patrycja Cukrowska (1986) jest tłumaczem i wydawcą. Wraz z Linneą Rutström prowadzi wydawnictwo Prosak. Zajmuje się przekładem polskiej literatury pięknej na język szwedzki, m.in. ‘Rzeczy, których nie wyrzuciłem’ Marcina Wichy (2022) oraz ‘Czułość’ Piotra Fiedlera (2023).

Joachim Forsgren tłumacz literatury pięknej, literatury faktu oraz sztuk teatralnych. Po trzech latach studiów na Uniwersytecie w Caen opanował język francuski. Jego praca jako tłumacz rozpoczęła się w 1988 roku od sztuki teatralnej Pabla Picassa ‘Les quatre petites filles’. Od tego momentu nie miał czasu, aby kontynuować tłumaczenie, ze względu na zawód lekarza, kwestie rodzinne i studia podyplomowe. Zaczął ponownie tłumaczyć w 2020 roku, kiedy to przełożył ‘La Carte des Mendelssohn’.

Cecilia Hansson jest autorką wielu uznanych przez krytyków książek, wierszy, reportaży i powieści. Jej ostatnie pozycje to ‘Hopplöst, men inte allvarligt – konst och politik i Centraleuropa’ (2017) oraz powieść ‘Au pair’ (2019). Mieszka w Sztokholmie i regularnie pisze dla Svenska Dagbladet.

Scheduled Aktualności Literatura Wydarzenia
Kulturhuset Stadsteatern, Stockholm Map

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.
26 09.2024 29 09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Film ‘Ryba’ (2024) w reżyserii Karoliny Breguły

W 2023 roku Karolina Breguła wzięła udział w programie badawczym Institute for Urban Research (IUR) na Uniwersytecie w Malmö. W wyniku rezydencji powstała filmowa opowieść o rybaczce Manjuli Gulliksson i jej mężowi Stefanowi Nordin, którzy prowadzą firmę rybacką w Västernorrland. Film opowiada o przełowieniu wód morskich i jest wynikiem rozmów artystki z rybakami o ich próbach powstrzymania przemysłowych połowów na Morzu Botnickim.
03 07.2024 29 09.2024 Aktualności, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia