17.06.2023 - 27.08.2023 Aktualności, Sztuki wizualne, Wydarzenia Alma Löv Museum, Östra Ämtervik, Värmland

Wystawa zbiorowa “Present Nature” z udziałem polskiej artystki Marty Bogdańskiej w muzeum Alma Löv Museum of Unexp. Art 🗺

W ramach wystawy zbiorowej “Present Nature” aranżowanej przez muzeum Alma Löv Museum of Unexp. Art, polska artystka Marta Bogdańska zaprezentuje swój wieloletni projekt badawczy “Shifters”. Wernisaż wystawy będzie miał miejsce w sobotę, 17 czerwca 2023 r. o godz. 14. Celem projektu jest stworzenie przestrzeni, która zwiększy świadomość o ludzkim istnienia i obecności na Ziemi, przestrzeni, która potencjalnie zmieni sposób, w jaki postrzegamy i odczuwamy otaczające nas środowisko, świat, który dzielimy ze zwierzętami, roślinami i materiałami nieożywionymi, takimi jak skały i kryształy. Serdecznie zapraszamy!

Wystawa “Present Nature” jest otwarta od 17 czerwca do 27 sierpnia 2023 r. w muzeum Alma Löv Museum of Unexp. Art w  Östra Ämtervik, Värmland, codziennie od 11.00 do 17.00.

Każdego lata muzeum Alma Löv Museum of Unexp. Art prezentuje obszerną wystawę zbiorową z  pracami współczesnych szwedzkich i międzynarodowych artystów. W tegorocznym projekcie artystycznym „Present Nature” bierze udział czternastu artystów z sześciu krajów, którzy prezentują swoje interpretacje połączenia pojęć “natura” i “obecność”. Każdemu artyście przydzielono osobną salę wystawową w głównym budynku oraz pawilonach muzeum, gdzie prezentowane są prace w wielu formatach: nagrania wideo, instalacje site-specific, obrazy, fotografie, sztuka tekstylna oraz rzeźby. Ponadto, wielkoformatowe instalacje będą również pokazane w plenerze. Poszczególne wystawy prezentują różnorodność podejść do tematu środowiska naturalnego. Dotyczą takich fenomenów i kwestii jak enzymy, mikroorganizmy i grzyby, warunki życia zwierząt, zmiany klimatyczne, bioróżnorodność czy ulotność i przemijalność życia.

„Shifters” to projekt Marty Bogdańskiej, który rozpoczął się od kwerendy archiwalnej i zbierania artykułów o zwierzętach wykorzystywanych jako “szpiedzy”. Podejrzane wiewiórki, szpiegowskie delfiny, niezidentyfikowane latające bociany, radioaktywne jaszczurki, gołębie fotograficzne — wszystkie te zwierzęta pojawiały się w mainstreamowych mediach, oskarżane o szpiegostwo. Sercem tego projektu jest album sztuki liczący 850 stron, podzielony na 14 rozdziałów. Książka zawiera materiały archiwalne, fragmenty filmów oraz teksty czterech autorów (Helen Korpak, Stefan Lorenzutti, Jon Schubin, Samuel Tchorek-Bentall). Została wydana przez Foundation for Visual Arts i Landskrona Foto w maju 2021 roku. W 2022 roku została wybrana przez PHotoESPAÑA jako najlepsza fotoksiążka roku. Była nominowana do nagrody MACK First Book Award, Kassel Dummy Award i Luma Arles Dummy Book Award. Projekt zawiera ponadto 12-minutowy esej w formacie nagrania wideo, osobiste archiwum zebrane w wyniku dogłębnych badań oraz serię nagrań dźwiękowych stworzonych podczas warsztatów prowadzonych w różnych lokalizacjach.

Na wystawie „Present Nature” Marta Bogdańska skupia się na zwierzętach jucznych, czyli zwierzętach służących do transportu towarów czy różnego rodzaju sprzętu. Podczas wojny zwierzęta te były wykorzystywane w niewyobrażalnych ilościach, ale mimo to ich historie są pomijane i ignorowane. Wybór w ramach projektu setek zdjęć archiwalnych prezentuje te historie o tym jak zwierzęta były wykorzystywane w wojsku i służbach wywiadowczych.













Marta Bogdańska jest artystką wizualną, fotografką, menadżerką kultury i filmowcem. Studiowała filozofię oraz gender studies na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Bejrucie, a także ukończyła studia na kierunku fotografia. Jej prace cieszą się dużą popularnością na arenie międzynarodowej.

Źródło tekstu: oficjalna strona muzeum 👉 https://www.almalov.se/present-nature/  

Więcej o artystce Marcie Bogdańskiej 👉 http://martabogdanska.com/ 

Projekt jest wynikiem współpracy między muzeum Alma Löv Museum of Unexp. Art, The Barbro Osher Pro Suecia Foundation, IASPIS Konstnärsnämnden, Konstfrämjandet Värmland, Region Värmland, Sunne Kommun oraz Instytutu Polskiego w Sztokholmie.




from to
Scheduled Aktualności Sztuki wizualne Wydarzenia
Alma Löv Museum, Östra Ämtervik, Värmland Map

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.
26 09.2024 29 09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Film ‘Ryba’ (2024) w reżyserii Karoliny Breguły

W 2023 roku Karolina Breguła wzięła udział w programie badawczym Institute for Urban Research (IUR) na Uniwersytecie w Malmö. W wyniku rezydencji powstała filmowa opowieść o rybaczce Manjuli Gulliksson i jej mężowi Stefanowi Nordin, którzy prowadzą firmę rybacką w Västernorrland. Film opowiada o przełowieniu wód morskich i jest wynikiem rozmów artystki z rybakami o ich próbach powstrzymania przemysłowych połowów na Morzu Botnickim.
03 07.2024 29 09.2024 Aktualności, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia