Polskie filmy na Göteborg Film Festival 2024 🗺
Zarezerwuj bilety już teraz! Niezapomniane wrażenia filmowe gwarantowane!
O polskich filmach
„Chłopi” reż. DK Welchman i Hugh Welchman
Historia młodej kobiety, która wychodzi za wdowca, ale zakochuje się w jego synu, w nieziemskim, ręcznie malowanym eposie reżyserów Twojego Vincenta, będący jednocześnie polskim kandydatem do Oscara.
Jagna mieszka z matką w bogobojnej wsi Lipce. Wychodzi za mąż za bogatego ziemianina Macieja, jednak zakochuje się w jego żonatym synu Antku, z którym łączy ją namiętny romans. Świat Jagny zostaje wywrócony do góry nogami, gdy przełamuje tabu patriarchalnego społeczeństwa rolniczego. Oparta na powieści noblisty Władysława Reymonta powieść opowiadana jest przez pryzmat czterech pór roku. Reżyserzy popularnego „Twój Vincent” poprosili o pomoc stu artystów m.in. z Ukrainy, Serbii i Litwy, którzy namalowali 40 000 obrazów olejnych, następnie zanimowanych. Każdy kadr to olśniewający obraz, przy którym oczy tańczą mazurka.
– Niclas Goldberg
„Zielona granica” reż. Agnieszka Holland
Agnieszka Holland ukazuje kryzys migracyjny na wschodniej granicy UE w nagrodzonym w Wenecji arcydziele, które sprowokowało debaty polityczne w Polsce.
Latem 2021 roku białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka zaaranżował kryzys uchodźczy w odwecie na UE. Obiecując łatwe przedostanie się do krajów Unii, powitał uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki, wysyłając ich w stronę polskiej granicy, gdzie spotkali się z policją graniczną. W być może najważniejszym filmie roku, Agnieszka Holland ukazuje życie na „zielonej granicy”. Kieruje kamerę w stronę rodziny syryjskich uchodźców, która chce wyjechać do Szwecji, działaczki na rzecz praw człowieka i sceptycznego funkcjonariusza straży granicznej. W gorącej debacie politycy polskiego rządu skrytykowali film za brak nacjonalizmu, ale przede wszystkim „Zielona granica” to potężny kinowy fresk współczesnej Europy.
– Jonas Holmberg
„Kobieta z…” reż. Małgorzata Szumowska i Michał Englert
Głęboko poruszający transpłciowy dramat opowiadający o 45-letniej walce Anieli o życie jako kobieta na tle współczesnej historii Polski i przejścia od komunizmu do kapitalizmu.
Festiwalowi faworyci Szumowska i Englert (Córka boga, GFF 2020, Śniegu już nigdy nie będzie, GFF 2021) powracają ze swoim najbardziej ambitnym, politycznym i najsilniejszym filmem. Z wyrafinowaną wrażliwością i epicką wagą melodramatu opowiadają historię życia Anieli. O tym, jak dorastając jako Andrzej, zaczyna czuć się inaczej, w społeczeństwie, które reaguje na to całkowitym zaprzeczeniem. I jak przez wiele lat będzie żyła jako mężczyzna, zanim odważy się powiedzieć komukolwiek, że urodziła się w niewłaściwym ciele. I o wszystkich trudnych wyborach, których musi dokonać, aby stać się tym, kim naprawdę jest. To wciągające i niezwykle dobrze zagrane studium charakteru Anieli, ale także polskiego społeczeństwa wrogo nastawionego do LGBTQ.
– Johan Blomqvist
W związku z projekcjami filmowymi 2 lutego o godz. 18:00 i 3 lutego o godz. 13:00 publiczność będzie miała możliwość spotkania się z reżyserką Małgorzatą Szumowską. Przy wsparciu Instytutu Polskiego.