21.02.2024 - 24.02.2024 Kino, Wydarzenia Zita Folkets Bio, Stockholm

Festival V4 Film Days w kinie Zita Folkets Bio w Sztokholmie 🗺

Zapraszamy na kolejną edycję festiwalu V4 Film Days, który odbędzie się w dniach 21-24 lutego 2024 w kinie Zita Folkets Bio w Sztokholmie. W tym roku Instytut Polski pokaże film „Magdalena” Filipa Gieldona (2021) 22 lutego o godz. 18. Nie przegap!

Festiwal V4 Film Days prezentuje współczesne filmy z Czech, Słowacji, Polski i Węgier przez cztery dni w Zita Folkets Bio w Sztokholmie. Wszystkie filmy wyświetlane są w języku oryginalnym z angielskimi napisami.

Program festiwalu:

Środa, 21 lutego, godzina 18:00
Il Boemo (Czechy, reż. Petr Václav, 2022)

Czwartek, 22 lutego, godzina 18:00
Magdalena (Polska, reż. Filip Gieldon, 2021)

Piątek, 23 lutego, godzina 18:00
Be My Dad (Węgry, reż. Rohonyi Gábor i Vékes Csaba, 2022)

Sobota, 24 lutego, godzina 15:30
Invalid (Słowacja, reż. Jonáš Karásek, 2023)

Dziękujemy za tak duże zainteresowanie festiwalem V4 Film Days! Wszystkie bilety na cztery seanse zostały już zarezerwowane. W celu umieszczenia na liście rezerwowej pokazu filmu „Magdalena” Filipa Gieldona, prosimy pisać na adres stockholm@instytutpolski.pl.













O polskim filmie „Magdalena” Filipa Gieldona (2021)
Polski dramat opowiadający o samotnej matce, która nocami staje się didżejką, grającą muzykę w klubach. Traumatyczne wydarzenia z przeszłości stają jednak na przeszkodzie w rozpoczęciu nowego życia. Marzy o zostaniu profesjonalną didżejką i wyjechaniu za granicę, w tym samym czasie stara się zachować kontakt ze swoją pięcioletnią córką, którą wychowuje razem ze swoją matką. Kiedy spotyka znaną didżejkę Julię, jej marzenia mają szansę się spełnić. Ta bierze ją pod swoje skrzydła i obiecuje jej wyjazd na słynną imprezę w Berlinie. Jednak, traumatyczna przeszłość od której Magdalena ucieka zaczyna ją doganiać i stoi teraz przed swoim największym wyborem córka czy kariera?

Scenariusz i reżyseria
FILIP GIELDON
Urodził się w 1983 roku w Sztokholmie. Po ukończeniu studiów literatury angielskiej, filologii angielskiej i nauk politycznych na Uniwersytecie w Sztokholmie przeniósł się do Londynu, gdzie kontynuował naukę w zakresie nauk politycznych i filmoznawstwa. W Anglii uczęszczał również na kurs pisania poezji i scenopisarstwa. Po powrocie do Szwecji studiował przez dwa lata w Sztokholmskiej Szkole Filmowej oraz dziennikarstwo polityczne na Uniwersytecie Sztokholmskim. Następnie przeniósł się do Polski, skąd pochodzili jego rodzice, gdzie został przyjęty do Szkoły Filmowej w Łodzi. „Magdalena” jest pełnometrażowym debiutem reżysera.

Zdjęcia
STANISŁAW HORODECKI

Scenografia
MAJA PAWLIKOWSKA

Muzyka
MARCIN SUCHARSKI,
MARTA KONDEJ

Montaż
MARCIN SUCHARSKI




Festiwal jest organizowany w ramach współpracy Czeskiego Centrum w Sztokholmie, Ambasady Republiki Czeskiej w Sztokholmie, Ambasady Słowacji w Sztokholmie, Ambasady Węgier w Sztokholmie, Stowarzyszenia Szwedzko-Czesko-Słowackiego STSF oraz Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

from to
Scheduled Kino Wydarzenia
Zita Folkets Bio, Stockholm Map

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia