24.04.2024 - 7.05.2024 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia Stockholm

Europejski Festiwal: Ukraińska Wiosna 🗺

Ideą tegorocznego festiwalu jest przedstawienie Ukrainy jako oczywistej części wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, a festiwal oferuje nowe, innowacyjne punkty widzenia i perspektywy w tym temacie. Hasło festiwalu brzmi: „Odbicia w oczach – Ukraina w Europie i Europa w Ukrainie”.

Festiwal odbywa się w Szwecji w dniach 24 kwietnia – 7 maja z udziałem światowej sławy łotewskiego skrzypka Gidona Kremera i orkiestry kameralnej Kremerata Baltica w rolach głównych w wielkim koncercie finałowym. Sztokholm będzie miejscem 12 wyjątkowych wydarzeń kulturalnych, które na różne sposoby odzwierciedlają interakcję Ukrainy w kontekście europejskim.













Służba narodowi – Norodowy romantyk w cieniu Rosji

27 kwietnia 2024, 18:00, Instytut Finlandii, Snickarbacken 4, 111 39 Sztokholm.

W programie utwory trzech wyjątkowych kompozytorów i „muzycznych patriarchów” swoich krajów: Stanisława Moniuszki z Polski, Mykoły Łysenki z Ukrainy i Jeana Sibeliusa z Finlandii. Każdy stworzył szkołę narodową, która łączyła folklor i kanon europejski. Szczególnie dotyczyło to śpiewu, który cała trójka kochała z pasją i często wykorzystywała w swojej twórczości. Cała trójka otrzymała wykształcenie muzyczne na najwyższym poziomie w Niemczech, kraju, w którym wykształcili się najwybitniejsi mistrzowie sztuki wokalnej.

Soliści koncertu wchodzą w skład studia operowego Opery Narodowej. Pianistka Sophia Munoz jest absolwentką Lindemann Young Artist Program w Metropolitan Opera w Nowym Jorku i aktywnie współpracuje z operą w Dallas, USA.

Soliści studia operowego Opery Narodowej: Magdalena Lucjan, sopran; Zuzanna Nalewajek, mezzosopran; Nazar Mykulyak, baryton; Zofia Munoz, fortepian.

Bilety można znaleźć tutaj.













Zapomniana Jerozolima Europy

28 kwietnia 2024, 15:00, Sala Barokowa, Muzeum Historyczne, Sztokholm.

Miasto Lwów na zachodniej Ukrainie, zwane Jerozolimą Europy, było niegdyś jedną z najważniejszych wielokulturowych metropolii Europy. W tej ekscytującej muzycznej podróży przez historię i kulturę poznajemy bogatą i złożoną historię miasta. Cicerone to Natalia Pasiecznik, pianistka koncertująca i dyrektor Instytutu Ukraińskiego, sama wychowana we Lwowie. Elementy muzyczne wykonują skrzypek Nazar Płyska z Mozarteum I Salzburg, pianistka Sophia Munoz z Dallas Opera i sopranistka Magdalena Lucjan z Opery Narodowej w Warszawie.

Magdalena Lucjan – sopran, Nazar Płyska – skrzypce, Zofia Muńoz – fortepian
Bilety można kupić tutaj

We współpracy z Instytutem Ukraińskim w Szwecji, Polską Operą Narodową, Międzynarodowym Konkursem Wokalnym im. Stanisława Moniuszki, EUNIC Stockholm – Narodowymi Instytutami Kultury UE, Komisją UE w Szwecji i wieloma innymi.

from to
Scheduled Aktualności Muzyka Wydarzenia
Stockholm Map

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.
26 09.2024 29 09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Film ‘Ryba’ (2024) w reżyserii Karoliny Breguły

W 2023 roku Karolina Breguła wzięła udział w programie badawczym Institute for Urban Research (IUR) na Uniwersytecie w Malmö. W wyniku rezydencji powstała filmowa opowieść o rybaczce Manjuli Gulliksson i jej mężowi Stefanowi Nordin, którzy prowadzą firmę rybacką w Västernorrland. Film opowiada o przełowieniu wód morskich i jest wynikiem rozmów artystki z rybakami o ich próbach powstrzymania przemysłowych połowów na Morzu Botnickim.
03 07.2024 29 09.2024 Aktualności, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia