24.04.2024 - 7.05.2024 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia Stockholm

Europejski Festiwal: Ukraińska Wiosna 🗺

Ideą tegorocznego festiwalu jest przedstawienie Ukrainy jako oczywistej części wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, a festiwal oferuje nowe, innowacyjne punkty widzenia i perspektywy w tym temacie. Hasło festiwalu brzmi: „Odbicia w oczach – Ukraina w Europie i Europa w Ukrainie”.

Festiwal odbywa się w Szwecji w dniach 24 kwietnia – 7 maja z udziałem światowej sławy łotewskiego skrzypka Gidona Kremera i orkiestry kameralnej Kremerata Baltica w rolach głównych w wielkim koncercie finałowym. Sztokholm będzie miejscem 12 wyjątkowych wydarzeń kulturalnych, które na różne sposoby odzwierciedlają interakcję Ukrainy w kontekście europejskim.













Służba narodowi – Norodowy romantyk w cieniu Rosji

27 kwietnia 2024, 18:00, Instytut Finlandii, Snickarbacken 4, 111 39 Sztokholm.

W programie utwory trzech wyjątkowych kompozytorów i „muzycznych patriarchów” swoich krajów: Stanisława Moniuszki z Polski, Mykoły Łysenki z Ukrainy i Jeana Sibeliusa z Finlandii. Każdy stworzył szkołę narodową, która łączyła folklor i kanon europejski. Szczególnie dotyczyło to śpiewu, który cała trójka kochała z pasją i często wykorzystywała w swojej twórczości. Cała trójka otrzymała wykształcenie muzyczne na najwyższym poziomie w Niemczech, kraju, w którym wykształcili się najwybitniejsi mistrzowie sztuki wokalnej.

Soliści koncertu wchodzą w skład studia operowego Opery Narodowej. Pianistka Sophia Munoz jest absolwentką Lindemann Young Artist Program w Metropolitan Opera w Nowym Jorku i aktywnie współpracuje z operą w Dallas, USA.

Soliści studia operowego Opery Narodowej: Magdalena Lucjan, sopran; Zuzanna Nalewajek, mezzosopran; Nazar Mykulyak, baryton; Zofia Munoz, fortepian.

Bilety można znaleźć tutaj.













Zapomniana Jerozolima Europy

28 kwietnia 2024, 15:00, Sala Barokowa, Muzeum Historyczne, Sztokholm.

Miasto Lwów na zachodniej Ukrainie, zwane Jerozolimą Europy, było niegdyś jedną z najważniejszych wielokulturowych metropolii Europy. W tej ekscytującej muzycznej podróży przez historię i kulturę poznajemy bogatą i złożoną historię miasta. Cicerone to Natalia Pasiecznik, pianistka koncertująca i dyrektor Instytutu Ukraińskiego, sama wychowana we Lwowie. Elementy muzyczne wykonują skrzypek Nazar Płyska z Mozarteum I Salzburg, pianistka Sophia Munoz z Dallas Opera i sopranistka Magdalena Lucjan z Opery Narodowej w Warszawie.

Magdalena Lucjan – sopran, Nazar Płyska – skrzypce, Zofia Muńoz – fortepian
Bilety można kupić tutaj

We współpracy z Instytutem Ukraińskim w Szwecji, Polską Operą Narodową, Międzynarodowym Konkursem Wokalnym im. Stanisława Moniuszki, EUNIC Stockholm – Narodowymi Instytutami Kultury UE, Komisją UE w Szwecji i wieloma innymi.

from to
Scheduled Aktualności Muzyka Wydarzenia
Stockholm Map

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 🗓

Coraz bliżej Święta i rok powoli zbliża się ku końcowi. W związku z tym, chcielibyśmy podsumować, co wspólnie z Wami udało nam się osiągnąć!
24 12.2024 01 01.2025 Aktualności, Galeria

Wizyta studyjna szwedzkich znawców sztuki śladami wystawy

Między 18 a 21 listopada 2024 roku, Camilla Larsson - badaczka, historyk sztuki i wykładowczyni uniwersytetu Södertörns högskola wraz z Mają-Leną Molin - artystyczną dyrektorką galerii Södertälje konsthall, wzięły udział w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie (PGS), Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Polski w Sztokholmie.
18 11.2024 21 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria

Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski

Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia