25.05.2024 - 26.05.2024 Aktualności, Kino, Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia Kulturhuset Stadsteatern, Stockholm

Polscy goście na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Sztokholmie 🗺

W ostatni weekend maja odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Sztokholmie. Oprócz targów komiksowych w programie znajdą się seminaria, wystawy, pokazy filmowe, warsztaty, imprezy i wiele więcej. Wśród zaproszonych gości są Janek Koza, polski rysownik oraz Michał Słomka, właściciel wydawnictwa Centrala. Oprócz możliwości spotkania się z Jankiem i Michałem oraz zakupu komiksów wydanych przez Centralę, polscy goście wezmą udział w rozmowie z czeską artystką Lucie Lomová. Zapraszamy!

Na festiwalu będzie można poznać Janka, Lucie i Michała, kupić komiksy wydane przez Centralę i wziąć udział w programie z udziałem polskich artystów:

Sobota, 25 maja, godz 12-12:45, Foajéscenen, Kulturhuset, piętro 3: Rozmowa z Jankiem, Lucie i Michałem, moderowana przez dziennikarza i autora Fredrika Strömberga. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Sobota, 25 maja, godz 13.45–14.45, Klarabiografen, Kulturhuset, piętro 3: Pokaz filmowy „Something no yes!” prezentujący krótkometrażowe animacje i teledyski Janka Kozy. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Więcej o polskich gościach:

Jan Koza maluje, tworzy animacje, filmy i komiksy. Urodził się 1 kwietnia 1970 roku we Wrocławiu. Jest absolwentem kierunków malarstwo i nowe media Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Na przestrzeni lat stworzył ponad sto animacji i filmów animowanych, kilka powieści graficznych oraz tysiące karykatur politycznych (regularnie publikuje w tygodniku „Polityka”). Twórczość Kozy jest niczym przewodnik po codzienności, dla wielu labiryntu pełnego wyzwań. Janek Koza przedstawia historie z życia, w których ostrzega przed zagrożeniami czyhającymi na czytelników, takimi jak: źle ulokowane uczucia, problemy w pracy czy w małżeństwie lub nikczemność innych. Postaci nie są upiększane, mają wiele ludzkich wad i wraz z tragikomicznymi wydarzeniami oddane są za pomocą prostych rysunków i lakonicznych, mocnych komentarzy. Oprócz fabuły, mocno osadzonej w polskim kontekście, Koza używa charakterystycznego stylu tekstów i kreski i bardzo personalnie interpretuje życie codzienne w sztucznych sytuacjach utrzymanych w ironicznym, drwiącym stylu. Zaangażowany społecznie Koza kieruje swoje artystyczne ostrze, prześmiewcze i celowo dalekie od kanonów piękna, w stronę naszej rzeczywistości. Jego cieszący się międzynarodowym uznaniem komiks Bad Dreams to zbiór gorzkich historii o pragnieniu ucieczki od męczącej rzeczywistości.

Więcej o Janku Kozie: https://cargocollective.com/JanekKoza 

Komiks Bad Dreams można kupić poprzez stronę Akademibokhandeln













Michał Słomka prowadzi wydawnictwo Centrala, które założył w 2007 roku. Centrala skupia się na komiksach artystycznych z Europy Wschodniej, przeznaczonych przede wszystkim dla czytelników dorosłych, ale także dla tych młodszych. Jest koordynatorem programu dla dzieci oraz programu Koma Pitchings w ramach International Comic Art Festival KOMA w Brnie w Czechach.













Więcej o SIS przeczytasz na oficjalnej stronie Serieteket 

We współpracy z Serieteket, Czeskim Centrum w Sztokholmie, Ambasadą Republiki Czeskiej w Sztokholmie oraz wydawnictwem Centrala.
from to
Scheduled Aktualności Kino Literatura Sztuki wizualne Wydarzenia
Kulturhuset Stadsteatern, Stockholm Map

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia