26.09.2024 - 29.09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia Svenska Mässan, Göteborg

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski na Targach Książki w Göteborgu 🗺

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.

Obaj autorzy będą uczestniczyli w programie Targów Książki oraz w programie stoiska EUNIC Café Europa.

Sobota 28 września, godz 15:00-15:45, EUNIC Café Europa, C02:01: Rozmowa, pt. Posthuman and alternate realities in Science Fiction literature (język: angielski)

Author Jacek Dukaj (Poland) in a conversation about the concepts of trans- and posthumanism within the SF genre, and alternate realities centered around technological development changing human condition.

Bilet: W cenie biletu wstępu.

Sobota 28 września, godz 13:00-13:45, scena R14: Panel ‘Przekraczanie heteronormatywności w literaturze’ z udziałem Tomasza Jędrowskiego oraz innych autorów (język: angielski)

Tematyka: Hbtqi, Historia

Czy pisanie i literatura mogą nam pomóc odzyskać kontrolę nad naszą tożsamością, emocjami, ciałem i seksualnością? Europejscy autorzy Tomasz Jędrowski (Polska/Niemcy), Robin Corminboef (Szwajcaria), Fleur Pierets (Belgia) i Melania G. Mazzucco (Włochy) rozmawiają z Lou Mattei, literaturoznawczynią, pisarką, tłumaczką i założycielką księgarni LGBTQ+ Page 28 oraz queerowej nagrody literackiej Prisma, o tożsamości łamiącej normy, o ucisku społecznym, bezbronności, wzmocnieniu pozycji oraz o zdolności języka i tekstów pisanych do wyzwolenia ciała i duszy.

Bilet: karta uprawniające do wstępu na panele (Seminariekort)

Sobota 28 września, godz 15:00-15:45, scena R14: Seminarium ‘Przewodnik czytelnika po galaktyce’ z udziałem Jacka Dukaja i innych autorów (język: angielski)

Tematyka: Klimat, Kosmos, Społeczeństwo i debata

Od niepamiętnych czasów ludzkie zaciekawienie kosmosem i podróżami kosmicznymi było tematem mniej lub bardziej realistycznych opowieści. W erze sztucznej inteligencji, fizyki kwantowej i energii termojądrowej, jak również zmian klimatycznych i asymetrycznych konfliktów, wielu ma nadzieję na przyszłość w kosmosie. Posłuchaj Coriny Ilea (Rumunia/Kanada), Sary García Alonso (Hiszpania), Jacka Dukaja (Polska) i Guido Tonelli (Włochy) w rozmowie o kosmicznych faktach i fikcji z  różnych perspektyw: astronautów, pisarzy i naukowców, prowadzonej przez Hannesa Edera Öhrströma, trenera rozwoju biznesu na uniwersytecie KTH Royal Institute of Technology w Sztokholmie (KTH Innovation).

Bilet: karta uprawniające do wstępu na panele (Seminariekort)

Sobota 28 września, godz 15:00-15:45, EUNIC Café Europa, C02:01: Rozmowa, pt. Language heritage and homeland (język: angielski)

Writer Tomasz Jedrowski (Poland/Germany) and his translator Patricia Cukrowska (Sweden/Poland) in conversation about the influence of language heritage and homeland on the creation of identity and as sources of inspiration for literary work.

Bilet: W cenie biletu wstępu.





Więcej o Targach Książki 2024 przeczytasz TUTAJ

Więcej o polskich autorach:

Jacek Dukaj (ur. 1974) prozaik, eseista, krytyk. Autor m. in. Czarnych oceanów, Innych pieśni, Perfekcyjnej niedoskonałości, Lodu, Wrońca, Starości aksolotla, Imperium chmur oraz licznych opowiadań – w tym zekranizowanej przez Tomka Bagińskiego i nominowanej do Oscara Katedry. Autor eseju-rzeki Po piśmie, ukazującego ludzkość wchodzącą w epokę postpiśmienną. Tłumacz-reinterpretator Serca ciemności Conrada. Laureat nagród im. Janusza A. Zajdla, wielokrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, także do Nagrody Literackiej Nike i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Laureat Nagrody Kościelskich oraz laureat Europejskiej Nagrody Literackiej. Na podstawie powieści Starość aksolotla Netflix wyprodukował serial Kierunek: Noc. W 2022 roku laureat najważniejszej czeskiej nagrody literackiej Magnesia Litera w kategorii literatura tłumaczona (literature in translation) za powieść Lód. W 2023 roku wyróżniony nagrodą dla najlepszego autora przyznawaną przez European Science Fiction Society. Jego książki zostały przetłumaczone m.in. na angielski, rosyjski, włoski, japoński, węgierski, bułgarski, ukraiński, macedoński, a tłumaczenia na niemiecki i francuski ukażą się wkrótce.









Tomasz Jędrowski urodził się w 1985 roku w Republice Federalnej Niemiec w polskiej rodzinie. Mieszka we Francji i zajmuje się zgłębianiem lokalnej historii, tożsamości narodowej i ekologii. Jego debiut „Płynąc w ciemnościach” został opublikowany w 2020 roku przez OsnoVa w Polsce, Bloomsbury w Wielkiej Brytanii i Williama Morrowa w USA i została przetłumaczona na czternaście języków (w języku szwedzkim zostanie wydana w 2024 roku przez wydawnictwo Prosak förlag). Akcja rozgrywa się w Polsce początku lat 80. Foto: Jakub Pleśniarski Van Dorsen Artists for Vogue Polska

Nie przegap wywiadu z Tomaszem prowadzonego przez Dua Lipę na temat książki Płynąc w ciemnościach, która została wybrana do klubu książki Service95.

Projekt jest efektem współpracy wydawnictwa Prosak förlag, EUNIC Stockholm, polskiego wydawnictwa ZNAK i Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

from to
Scheduled Aktualności Literatura Wydarzenia
Svenska Mässan, Göteborg Map

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia