26.09.2024 - 29.09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia Svenska Mässan, Göteborg

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski na Targach Książki w Göteborgu 🗺

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.

Obaj autorzy będą uczestniczyli w programie Targów Książki oraz w programie stoiska EUNIC Café Europa.

Sobota 28 września, godz 13:00-13:45, scena R14: Panel ‘Przekraczanie heteronormatywności w literaturze’ z udziałem Tomasza Jędrowskiego oraz innych autorów (w języku angielskim)

Tematyka: Hbtqi, Historia

Czy pisanie i literatura mogą nam pomóc odzyskać kontrolę nad naszą tożsamością, emocjami, ciałem i seksualnością? Europejscy autorzy Tomasz Jędrowski (Polska/Niemcy), Robin Corminboef (Szwajcaria), Fleur Pierets (Belgia) i Melania G. Mazzucco (Włochy) rozmawiają z Lou Mattei, literaturoznawczynią, pisarką, tłumaczką i założycielką księgarni LGBTQ+ Page 28 oraz queerowej nagrody literackiej Prisma, o tożsamości łamiącej normy, o ucisku społecznym, bezbronności, wzmocnieniu pozycji oraz o zdolności języka i tekstów pisanych do wyzwolenia ciała i duszy.

Bilet: karta uprawniające do wstępu na panele (Seminariekort)

Sobota 28 września, godz 15:00-15:45, scena R14: Seminarium ‘Przewodnik czytelnika po galaktyce’ z udziałem Jacka Dukaja i innych autorów (w języku angielskim)

Tematyka: Klimat, Kosmos, Społeczeństwo i debata

Od niepamiętnych czasów ludzkie zaciekawienie kosmosem i podróżami kosmicznymi było tematem mniej lub bardziej realistycznych opowieści. W erze sztucznej inteligencji, fizyki kwantowej i energii termojądrowej, jak również zmian klimatycznych i asymetrycznych konfliktów, wielu ma nadzieję na przyszłość w kosmosie. Posłuchaj Coriny Ilea (Rumunia/Kanada), Sary García Alonso (Hiszpania), Jacka Dukaja (Polska) i Guido Tonelli (Włochy) w rozmowie o kosmicznych faktach i fikcji z  różnych perspektyw: astronautów, pisarzy i naukowców, prowadzonej przez Hannesa Edera Öhrströma, trenera rozwoju biznesu na uniwersytecie KTH Royal Institute of Technology w Sztokholmie (KTH Innovation),.

Bilet: karta uprawniające do wstępu na panele (Seminariekort)

Kolejne punkty programowe z udziałem polskich autorów pojawią się już wkrótce.

Więcej o Targach Książki 2024 przeczytasz TUTAJ

Więcej o polskich autorach:

Jacek Dukaj (ur. 1974) to jeden z najsłynniejszych współczesnych polskich pisarzy science fiction, znany ze złożoności fabuły obejmującej m.in. tematykę: osobliwości technologicznej, filozofii historii, granic języka i człowieczeństwa, przez co jego twórczość jest często zaliczana do kategorii twardej fantastyki naukowej. Ponadto, eseje Dukaja poruszają kwestie takie jak sens życia, sztuka i sztuczna inteligencja, interakcja niesymboliczna oraz związek między wartościami a technologią. Akcja jego najsłynniejszej książki Lód rozgrywa się w alternatywnym wszechświecie, w którym czas i świat zostały zamrożone w czasie wiecznej zimy, a Polska nadal znajduje się pod panowaniem rosyjskim. Foto: Gracjan Donarski

Tomasz Jędrowski urodził się w 1985 roku w Republice Federalnej Niemiec w polskiej rodzinie. Mieszka we Francji i zajmuje się zgłębianiem lokalnej historii, tożsamości narodowej i ekologii. Jego debiut „Płynąc w ciemnościach” został opublikowany w 2020 roku przez OsnoVa w Polsce, Bloomsbury w Wielkiej Brytanii i Williama Morrowa w USA i została przetłumaczona na czternaście języków (w języku szwedzkim zostanie wydana w 2024 roku przez wydawnictwo Prosak förlag). Akcja rozgrywa się w Polsce początku lat 80. Foto: Jakub Pleśniarski Van Dorsen Artists for Vogue Polska

Nie przegap wywiadu z Tomaszem prowadzonego przez Dua Lipę na temat książki Płynąc w ciemnościach, która została wybrana do klubu książki Service95.

Projekt jest efektem współpracy wydawnictwa Prosak förlag, EUNIC Stockholm, polskiego wydawnictwa ZNAK i Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

from to
Scheduled ical Google outlook Aktualności Literatura Wydarzenia
Svenska Mässan, Göteborg Map

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia

Film ‘Ryba’ (2024) w reżyserii Karoliny Breguły

W 2023 roku Karolina Breguła wzięła udział w programie badawczym Institute for Urban Research (IUR) na Uniwersytecie w Malmö. W wyniku rezydencji powstała filmowa opowieść o rybaczce Manjuli Gulliksson i jej mężowi Stefanowi Nordin, którzy prowadzą firmę rybacką w Västernorrland. Film opowiada o przełowieniu wód morskich i jest wynikiem rozmów artystki z rybakami o ich próbach powstrzymania przemysłowych połowów na Morzu Botnickim.
03 07.2024 29 09.2024 Aktualności, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Międzynarodowy Dzień Dziecka w Humlegården 🗓 🗺

Vi firar Internationella barndagen 2 juni 2024 i Humlegården. Vi och våra samarbetspartner ordnar kreativa och fysiska lekar och aktiviteter så att barnen kan utvecklas och roa sig.
02 06.2024 Muzyka, Wydarzenia