Prace polskich artystów na wystawie ‘Podziemne niebo. Surrealizm w kolekcji Moderna Museet’ w Sztokholmie 🗺
„W 2024 roku minie sto lat, odkąd francuski poeta André Breton napisał pierwszy manifest surrealizmu. Dlatego wystawa ta zagłębia się w słynną na całym świecie surrealistyczną kolekcję Moderna Museet i wpływ tego ruchu w naszych czasach. (…)
Surrealizm był ruchem intelektualnym, literackim i artystycznym, który chciał zmienić społeczeństwo i wyzwolić jednostkę. W swoim pierwszym manifeście z 1924 roku André Breton definiuje surrealizm jako formę myślenia pozaracjonalnego, wyczerpaną zobowiązaniami estetycznymi i moralnymi. Ponieważ nigdy nie był to zdefiniowany styl, ale raczej postawa, nadal rozwijał się w historii sztuki i zachował swoje znaczenie.
Wystawa podąża śladami najsłynniejszych dzieł klasycznego surrealizmu w późniejszej sztuce, która koncentruje się wokół podświadomości, irracjonalności i kultury pożądania o ciemnych, brutalnych stronach. Tutaj podkreślono również, jak radykalne eksperymenty surrealistów z automatyzmem, zabawą i przypadkiem zostają ponownie urzeczywistnione zarówno w ruchu Fluxus i minimalizmie, jak i we współczesnych światach dźwięku i obrazu generowanych przez sztuczną inteligencję.
Źródło: strona Moderna Museet
Zdjęcie: z filmu „Europa” Franciszki i Stefana Themersonów
Więcej znajdziesz na stronie muzeum