26.10.2024 - 11.01.2026 Aktualności, Historia, Kino, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia Moderna Museet i Stockholm

Prace polskich artystów na wystawie ‘Podziemne niebo. Surrealizm w kolekcji Moderna Museet’ w Sztokholmie 🗺

W piątek 25 października w Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej w Sztokholmie w Sztokholmie otwiera się nowa wystawa poświęcona surrealizmowi. Na wystawie zaprezentowane zostaną także prace polskich artystów: Franciszki i Stefana Themersonów, Erny Rosenstein i Agnieszki Polskiej.

„W 2024 roku minie sto lat, odkąd francuski poeta André Breton napisał pierwszy manifest surrealizmu. Dlatego wystawa ta zagłębia się w słynną na całym świecie surrealistyczną kolekcję Moderna Museet i wpływ tego ruchu w naszych czasach. (…) 

Surrealizm był ruchem intelektualnym, literackim i artystycznym, który chciał zmienić społeczeństwo i wyzwolić jednostkę. W swoim pierwszym manifeście z 1924 roku André Breton definiuje surrealizm jako formę myślenia pozaracjonalnego, wyczerpaną zobowiązaniami estetycznymi i moralnymi. Ponieważ nigdy nie był to zdefiniowany styl, ale raczej postawa, nadal rozwijał się w historii sztuki i zachował swoje znaczenie.

Wystawa podąża śladami najsłynniejszych dzieł klasycznego surrealizmu w późniejszej sztuce, która koncentruje się wokół podświadomości, irracjonalności i kultury pożądania o ciemnych, brutalnych stronach. Tutaj podkreślono również, jak radykalne eksperymenty surrealistów z automatyzmem, zabawą i przypadkiem zostają ponownie urzeczywistnione zarówno w ruchu Fluxus i minimalizmie, jak i we współczesnych światach dźwięku i obrazu generowanych przez sztuczną inteligencję. 

Źródło: strona Moderna Museet

Zdjęcie: z filmu „Europa” Franciszki i Stefana Themersonów

Więcej znajdziesz na stronie muzeum

from to
Scheduled ical Google outlook Aktualności Historia Kino Sztuka polska Sztuki wizualne Wydarzenia
Moderna Museet i Stockholm Map

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 🗓

Coraz bliżej Święta i rok powoli zbliża się ku końcowi. W związku z tym, chcielibyśmy podsumować, co wspólnie z Wami udało nam się osiągnąć!
24 12.2024 01 01.2025 Aktualności, Galeria

Wizyta studyjna szwedzkich znawców sztuki śladami wystawy

Między 18 a 21 listopada 2024 roku, Camilla Larsson - badaczka, historyk sztuki i wykładowczyni uniwersytetu Södertörns högskola wraz z Mają-Leną Molin - artystyczną dyrektorką galerii Södertälje konsthall, wzięły udział w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie (PGS), Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Polski w Sztokholmie.
18 11.2024 21 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria

Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski

Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia