23.11.2024 Muzyka, Wydarzenia Sofia kyrka, Klefbecks backe 1, Stockholm

”Venezia: baroque and beyond” – koncert fortepianowy Jakuba Tchorzewskiego 🗺

Koncert polskiego pianisty Jakuba Tchorzewskiego pt. "Venezia: baroque and beyond” 23 listopada o godz. 16.00-17.00 w kościele Św. Zofii w Sztokholmie – Sofia kyrka (adres: Klefbecks backe 1) z muzyką Bacha oraz weneckich kompozytorów epoki baroku i autorów współczesnych, czerpiących z tradycji XVII wieku. Wstęp wolny!

Koncert zorganizowany przez Rebeckę Karlsson i Anneli Schöldström we współpracy z Sofia kyrka ze wsparciem Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Polski pianista Jakub Tchorzewski od prawie 15 lat mieszka w Wenecji gdzie miał okazję wielokrotnie współpracować z Konserwatorium Benedetto Marcello i Teatro La Fenice, a także występować podczas takich Festiwali jak Biennale Musica czy Incontri di civiltà. Jego projekt „Venezia: baroque and beyond” ma na celu prezentację muzyki weneckich kompozytorów epoki baroku w zestawieniu z twórczością autorów współczesnych, którzy czerpią z tradycji XVII wieku.

Program rozpoczyna utwór symbolicznie łączący Serenissimę z Rzeczpospolitą Obojga Narodów – „Ballo alla Polacha” czyli Taniec Polski. Jest to jeden z tańców pochodzący ze zbioru „Balli d’arpicordo” (1621), którego autorem jest Giovanni Picchi. Po tym krótkim wstępie w dalszej części koncertu będzie można usłyszeć muzykę dwóch braci – Alessandro i Benedetto Marcello – którzy aż do czasów ponownego odkrycia Antonia Vivaldiego, uchodzili w powszechnej opinii za jednych z najważniejszych przedstawicieli weneckiego baroku. Weneckie Konserwatorium nosi imię młodszego z braci – Benedetto, natomiast muzykę starszego – Alessandro – doceniał już sam Jan Sebastian Bach dokonując klawesynowych transkrypcji jego utworów.

W kontraście do muzyki barokowej w programie pojawią się utwory weneckich kompozytorów XX-wiecznych, którzy czerpią z barokowych tradycji choć posługują się współczesnych językiem muzycznym. Ugo Amendola, wieloletni dyrektor Konserwatorium w Wenecji, skomponował Partitę na klawesyn lub fortepian w 1985 z zastosowaniem elementów techniki serialnej przy jednoczesnym uwzględnieniu tradycyjnej formy suity barokowej, gdzie występują takie tańce jak Allemande, Courante, Sarabande czy Gigue. Natomiast jego kolega z konserwatorium i znany pianista, Gino Gorini, sięga po formę ricercare, która jest poprzedniczką fugi, nawiązując w ten sposób chociażby do spuścizny Frescobaldiego.

Życiorys Jakuba Tchorzewskiego w skrócie

  • profesor fortepianu i akompaniator we włoskich Konserwatoriach Muzycznych: Wenecja, Padwa, Turyn, Latina, Udine, Castelfranco Veneto i Reggio Emilia
  • solista i kameralista występujący na prestiżowych festiwalach takich jak Biennale Musica w Wenecji, Serate Musicali w Mediolanie i podczas Warszawskiej Jesieni
  • badacz i popularyzator zapomnianej muzyki przywracający do życia na dwudziestu płytach CDtwórczość takich kompozytorów jakIgnacy Friedman, Raul Koczalski, Roman Palester, Gino Gorini, Ugo Amendola i Rene de Boisdeffre
  • pasjonat muzyki współczesnej mający na koncie pierwsze wykonania utworów takich autorów jak Giovanni Bietti, Filippo Perocco, Marcin Stańczyk i Alex Stein
  • absolwent Konserwatorium w San Francisco oraz Uniwersytetów Muzycznych w Warszawie i Bernie

Więcej o Jakubie Tchorzewskim: https://www.piano-forte.net/

Więcej o koncercie: https://www.svenskakyrkan.se/kalender?eventId=e024bc0ed4ab48db8379f7481778e6e4

Scheduled Muzyka Wydarzenia
Sofia kyrka, Klefbecks backe 1, Stockholm Map

Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski

Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Koncert Świąteczny w kościele Adolfa Fryderyka w

9 grudnia w kościele Adolfa Fryderyka w Sztokholmie odbędzie się już tradycyjny koncert bożonarodzeniowy organizowany przez Reprezentację Komisji Europejskiej w Szwecji. W tym roku, w ramach polskiego występu, wystąpi duet Marzeny Frankowskiej-Goliszek oraz Marka Mazura z kolędą „Lulajże Jezuniu”.
09 12.2024 Historia, Język, Muzyka, Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia