23.11.2024 Muzyka, Wydarzenia Sofia kyrka, Klefbecks backe 1, Stockholm

”Venezia: baroque and beyond” – koncert fortepianowy Jakuba Tchorzewskiego 🗺

Koncert polskiego pianisty Jakuba Tchorzewskiego pt. "Venezia: baroque and beyond” 23 listopada o godz. 16.00-17.00 w kościele Św. Zofii w Sztokholmie – Sofia kyrka (adres: Klefbecks backe 1) z muzyką Bacha oraz weneckich kompozytorów epoki baroku i autorów współczesnych, czerpiących z tradycji XVII wieku. Wstęp wolny!

Koncert zorganizowany przez Rebeckę Karlsson i Anneli Schöldström we współpracy z Sofia kyrka ze wsparciem Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Polski pianista Jakub Tchorzewski od prawie 15 lat mieszka w Wenecji gdzie miał okazję wielokrotnie współpracować z Konserwatorium Benedetto Marcello i Teatro La Fenice, a także występować podczas takich Festiwali jak Biennale Musica czy Incontri di civiltà. Jego projekt „Venezia: baroque and beyond” ma na celu prezentację muzyki weneckich kompozytorów epoki baroku w zestawieniu z twórczością autorów współczesnych, którzy czerpią z tradycji XVII wieku.

Program rozpoczyna utwór symbolicznie łączący Serenissimę z Rzeczpospolitą Obojga Narodów – „Ballo alla Polacha” czyli Taniec Polski. Jest to jeden z tańców pochodzący ze zbioru „Balli d’arpicordo” (1621), którego autorem jest Giovanni Picchi. Po tym krótkim wstępie w dalszej części koncertu będzie można usłyszeć muzykę dwóch braci – Alessandro i Benedetto Marcello – którzy aż do czasów ponownego odkrycia Antonia Vivaldiego, uchodzili w powszechnej opinii za jednych z najważniejszych przedstawicieli weneckiego baroku. Weneckie Konserwatorium nosi imię młodszego z braci – Benedetto, natomiast muzykę starszego – Alessandro – doceniał już sam Jan Sebastian Bach dokonując klawesynowych transkrypcji jego utworów.

W kontraście do muzyki barokowej w programie pojawią się utwory weneckich kompozytorów XX-wiecznych, którzy czerpią z barokowych tradycji choć posługują się współczesnych językiem muzycznym. Ugo Amendola, wieloletni dyrektor Konserwatorium w Wenecji, skomponował Partitę na klawesyn lub fortepian w 1985 z zastosowaniem elementów techniki serialnej przy jednoczesnym uwzględnieniu tradycyjnej formy suity barokowej, gdzie występują takie tańce jak Allemande, Courante, Sarabande czy Gigue. Natomiast jego kolega z konserwatorium i znany pianista, Gino Gorini, sięga po formę ricercare, która jest poprzedniczką fugi, nawiązując w ten sposób chociażby do spuścizny Frescobaldiego.

Życiorys Jakuba Tchorzewskiego w skrócie

  • profesor fortepianu i akompaniator we włoskich Konserwatoriach Muzycznych: Wenecja, Padwa, Turyn, Latina, Udine, Castelfranco Veneto i Reggio Emilia
  • solista i kameralista występujący na prestiżowych festiwalach takich jak Biennale Musica w Wenecji, Serate Musicali w Mediolanie i podczas Warszawskiej Jesieni
  • badacz i popularyzator zapomnianej muzyki przywracający do życia na dwudziestu płytach CDtwórczość takich kompozytorów jakIgnacy Friedman, Raul Koczalski, Roman Palester, Gino Gorini, Ugo Amendola i Rene de Boisdeffre
  • pasjonat muzyki współczesnej mający na koncie pierwsze wykonania utworów takich autorów jak Giovanni Bietti, Filippo Perocco, Marcin Stańczyk i Alex Stein
  • absolwent Konserwatorium w San Francisco oraz Uniwersytetów Muzycznych w Warszawie i Bernie

Więcej o Jakubie Tchorzewskim: https://www.piano-forte.net/

Więcej o koncercie: https://www.svenskakyrkan.se/kalender?eventId=e024bc0ed4ab48db8379f7481778e6e4

Scheduled Muzyka Wydarzenia
Sofia kyrka, Klefbecks backe 1, Stockholm Map

Wystawa The Magic Power of the Needle

16 kwietnia otwiera się wystawa The Magic Power of the Needle w Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie. Jej kuratorkami są Joanna Warsza, kuratorka miejska Hamburga, oraz artystka i kuratorka Bella Rune, która pracuje z rzeźbą i tekstyliami. Wśród dwunastu artystów z całego świata prezentowanych na wystawie znajduje się polsko-romska artystka Małgorzata Mirga-Tas.
16 04.2025 03 08.2025 Aktualności, Artykuły, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

„To nie mój film” Marii Zbąskiej na

Ny Europeisk Film powraca! Celem tego cyklu filmowego jest zaprezentowanie nowego kina europejskiego, w którym występują wschodzące gwiazdy kina z całego kontynentu. 9 kwietnia o godz. 19:00 w kinie Klarabiografen w Sztokholmie odbędzie się projekcja debiutanckiego filmu Marii Zbąskiej „To nie jest mój film”.
09 04.2025 Kino, Wydarzenia

Lunch z literaturą przy instalacji De Aderton

Zapraszamy na lunchowe czytanie fragmetów tekstów napisanych przez laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury: Olgi Tokarczuk, Wisławy Szymborskiej oraz Han Kang.
27 03.2025 Artykuły, Design, Litteratur, Sztuki wizualne, Wydarzenia