Koncert Świąteczny w kościele Adolfa Fryderyka w Sztokholmie 🗺
W związku z koncertem świątecznym zbierane są datki na wsparcie działań UNICEF na rzecz dzieci w Ukrainie. Możesz przekazać swoją darowiznę na stronie UNICEF
Bilety na koncert są bezpłatne i będą dostępne od 29 listopada od godziny 14:00. Można je zarezerwować na stronie Komisji Europejskiej
Koncert będzie nagrywany i dostępny do obejrzenia od 18 grudnia od godziny 18:00 na kanale YouTube Komisji Europejskiej
Lulajże Jezuniu to polska kolęda z łagodną melodią w stylu kołysanki. Jest jednym z najbardziej cenionych utworów polskiej muzyki świątecznej. Dokładny autor jest nieznany, ale wiadomo, że jej początki sięgają XVII wieku.
Tekst Lulajże Jezuniu to kołysanka matki dla jej dziecka, w której Maryja uspokaja i usypia dzieciątko Jezus, wyrażając macierzyńską czułość. Utwór ukazuje ludzką stronę historii narodzin Jezusa, skupiając się na relacji matki i dziecka. Oprócz roli w polskiej kulturze ludowej, Lulajże Jezuniu odgrywa również ważną rolę w muzyce klasycznej dzięki Fryderykowi Chopinowi. W swoim Scherzo nr 1 h-moll, Op. 20 Chopin włączył melodię kolędy w sekcję środkową. Kompozycja powstała w 1831 roku, gdy Chopin mieszkał we Francji, i odzwierciedla tęsknotę za ojczyzną.
Dziś Lulajże Jezuniu jest wciąż często wykonywana podczas świąt Bożego Narodzenia i łączy ludzi z tradycją świąt.
Więcej o artystach
Marzena Frankowska-Goliszek (sopran) ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu na kierunku wokal, w 2017 roku. Od 2015 roku występuje w Teatrze Wielkim w Poznaniu oraz na festiwalach operowych w Polsce i Europie Zachodniej. Obecnie mieszka w Szwecji i często współpracuje z Instytutem Polskim, koncentrując się na polskim repertuarze wokalnym, w tym na muzyce sakralnej, pieśniach i ariach operowych. Latem 2020 roku zdobyła szerokie uznanie za swój występ w programie TV4 Så mycket bättre, występując u boku Silvany Imam.
Marek Mazur (fortepian) występuje intensywnie w Polsce i Szwecji od 2012 roku. W 2020 roku ukończył studia doktoranckie na Akademii Muzycznej w Poznaniu pod kierunkiem prof. Alicji Kledzik. Wówczas, pracował również jako akompaniator i wykładowca muzyki kameralnej. Marek spędził rok w Akademii Muzycznej w Malmö, doskonaląc swoje umiejętności pianistyczne pod okiem prof. Hansa Pålssona. Obecnie mieszka w Sztokholmie, gdzie regularnie współpracuje z Instytutem Polskim.