9.12.2024 Historia, Język, Muzyka, Wydarzenia Adolf Fredriks kyrka, Holländargatan 14, Stockholm

Koncert Świąteczny w kościele Adolfa Fryderyka w Sztokholmie 🗺

9 grudnia w kościele Adolfa Fryderyka w Sztokholmie odbędzie się już tradycyjny koncert bożonarodzeniowy organizowany przez Reprezentację Komisji Europejskiej w Szwecji. W tym roku, w ramach polskiego występu, wystąpi duet Marzeny Frankowskiej-Goliszek oraz Marka Mazura z kolędą „Lulajże Jezuniu”.

W związku z koncertem świątecznym zbierane są datki na wsparcie działań UNICEF na rzecz dzieci w Ukrainie. Możesz przekazać swoją darowiznę na stronie UNICEF

Uwaga! Koncert bożonarodzeniowy jest już w pełni zabukowany, ale nagranie z wydarzenia będzie udostępnione 20 grudnia o godzinie 18:00 na kanale YouTube Komisji Europejskiej. Bardzo dziękujemy za zainteresowanie!

Koncert bożonarodzeniowy jest organizowany przez Reprezentację Komisji Europejskiej w Szwecji, we współpracy z organizacją EUNIC Stockholm.

Lulajże Jezuniu to polska kolęda z łagodną melodią w stylu kołysanki. Jest jednym z najbardziej cenionych utworów polskiej muzyki świątecznej. Dokładny autor jest nieznany, ale wiadomo, że jej początki sięgają XVII wieku.

Tekst Lulajże Jezuniu to kołysanka matki dla jej dziecka, w której Maryja uspokaja i usypia dzieciątko Jezus, wyrażając macierzyńską czułość. Utwór ukazuje ludzką stronę historii narodzin Jezusa, skupiając się na relacji matki i dziecka. Oprócz roli w polskiej kulturze ludowej, Lulajże Jezuniu odgrywa również ważną rolę w muzyce klasycznej dzięki Fryderykowi Chopinowi. W swoim Scherzo nr 1 h-moll, Op. 20 Chopin włączył melodię kolędy w sekcję środkową. Kompozycja powstała w 1831 roku, gdy Chopin mieszkał we Francji, i odzwierciedla tęsknotę za ojczyzną.

Dziś Lulajże Jezuniu jest wciąż często wykonywana podczas świąt Bożego Narodzenia i łączy ludzi z tradycją świąt.





Więcej o artystach









Marzena Frankowska-Goliszek (sopran) ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu na kierunku wokal, w 2017 roku. Od 2015 roku występuje w Teatrze Wielkim w Poznaniu oraz na festiwalach operowych w Polsce i Europie Zachodniej. Obecnie mieszka w Szwecji i często współpracuje z Instytutem Polskim, koncentrując się na polskim repertuarze wokalnym, w tym na muzyce sakralnej, pieśniach i ariach operowych. Latem 2020 roku zdobyła szerokie uznanie za swój występ w programie TV4 Så mycket bättre, występując u boku Silvany Imam.









Marek Mazur (fortepian) występuje intensywnie w Polsce i Szwecji od 2012 roku. W 2020 roku ukończył studia doktoranckie na Akademii Muzycznej w Poznaniu pod kierunkiem prof. Alicji Kledzik. Wówczas, pracował również jako akompaniator i wykładowca muzyki kameralnej. Marek spędził rok w Akademii Muzycznej w Malmö, doskonaląc swoje umiejętności pianistyczne pod okiem prof. Hansa Pålssona. Obecnie mieszka w Sztokholmie, gdzie regularnie współpracuje z Instytutem Polskim.

Scheduled Historia Język Muzyka Wydarzenia
Adolf Fredriks kyrka, Holländargatan 14, Stockholm Map

Wystawa The Magic Power of the Needle

16 kwietnia otwiera się wystawa The Magic Power of the Needle w Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie. Jej kuratorkami są Joanna Warsza, kuratorka miejska Hamburga, oraz artystka i kuratorka Bella Rune, która pracuje z rzeźbą i tekstyliami. Wśród dwunastu artystów z całego świata prezentowanych na wystawie znajduje się polsko-romska artystka Małgorzata Mirga-Tas.
16 04.2025 03 08.2025 Aktualności, Artykuły, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

„To nie mój film” Marii Zbąskiej na

Ny Europeisk Film powraca! Celem tego cyklu filmowego jest zaprezentowanie nowego kina europejskiego, w którym występują wschodzące gwiazdy kina z całego kontynentu. 9 kwietnia o godz. 19:00 w kinie Klarabiografen w Sztokholmie odbędzie się projekcja debiutanckiego filmu Marii Zbąskiej „To nie jest mój film”.
09 04.2025 Kino, Wydarzenia

Lunch z literaturą przy instalacji De Aderton

Zapraszamy na lunchowe czytanie fragmetów tekstów napisanych przez laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury: Olgi Tokarczuk, Wisławy Szymborskiej oraz Han Kang.
27 03.2025 Artykuły, Design, Litteratur, Sztuki wizualne, Wydarzenia