9.12.2024 Historia, Język, Muzyka, Wydarzenia Adolf Fredriks kyrka, Holländargatan 14, Stockholm

Koncert Świąteczny w kościele Adolfa Fryderyka w Sztokholmie 🗺

9 grudnia w kościele Adolfa Fryderyka w Sztokholmie odbędzie się już tradycyjny koncert bożonarodzeniowy organizowany przez Reprezentację Komisji Europejskiej w Szwecji. W tym roku, w ramach polskiego występu, wystąpi duet Marzeny Frankowskiej-Goliszek oraz Marka Mazura z kolędą „Lulajże Jezuniu”.

W związku z koncertem świątecznym zbierane są datki na wsparcie działań UNICEF na rzecz dzieci w Ukrainie. Możesz przekazać swoją darowiznę na stronie UNICEF

Uwaga! Koncert bożonarodzeniowy jest już w pełni zabukowany, ale nagranie z wydarzenia będzie udostępnione 20 grudnia o godzinie 18:00 na kanale YouTube Komisji Europejskiej. Bardzo dziękujemy za zainteresowanie!

Koncert bożonarodzeniowy jest organizowany przez Reprezentację Komisji Europejskiej w Szwecji, we współpracy z organizacją EUNIC Stockholm.

Lulajże Jezuniu to polska kolęda z łagodną melodią w stylu kołysanki. Jest jednym z najbardziej cenionych utworów polskiej muzyki świątecznej. Dokładny autor jest nieznany, ale wiadomo, że jej początki sięgają XVII wieku.

Tekst Lulajże Jezuniu to kołysanka matki dla jej dziecka, w której Maryja uspokaja i usypia dzieciątko Jezus, wyrażając macierzyńską czułość. Utwór ukazuje ludzką stronę historii narodzin Jezusa, skupiając się na relacji matki i dziecka. Oprócz roli w polskiej kulturze ludowej, Lulajże Jezuniu odgrywa również ważną rolę w muzyce klasycznej dzięki Fryderykowi Chopinowi. W swoim Scherzo nr 1 h-moll, Op. 20 Chopin włączył melodię kolędy w sekcję środkową. Kompozycja powstała w 1831 roku, gdy Chopin mieszkał we Francji, i odzwierciedla tęsknotę za ojczyzną.

Dziś Lulajże Jezuniu jest wciąż często wykonywana podczas świąt Bożego Narodzenia i łączy ludzi z tradycją świąt.





Więcej o artystach









Marzena Frankowska-Goliszek (sopran) ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu na kierunku wokal, w 2017 roku. Od 2015 roku występuje w Teatrze Wielkim w Poznaniu oraz na festiwalach operowych w Polsce i Europie Zachodniej. Obecnie mieszka w Szwecji i często współpracuje z Instytutem Polskim, koncentrując się na polskim repertuarze wokalnym, w tym na muzyce sakralnej, pieśniach i ariach operowych. Latem 2020 roku zdobyła szerokie uznanie za swój występ w programie TV4 Så mycket bättre, występując u boku Silvany Imam.









Marek Mazur (fortepian) występuje intensywnie w Polsce i Szwecji od 2012 roku. W 2020 roku ukończył studia doktoranckie na Akademii Muzycznej w Poznaniu pod kierunkiem prof. Alicji Kledzik. Wówczas, pracował również jako akompaniator i wykładowca muzyki kameralnej. Marek spędził rok w Akademii Muzycznej w Malmö, doskonaląc swoje umiejętności pianistyczne pod okiem prof. Hansa Pålssona. Obecnie mieszka w Sztokholmie, gdzie regularnie współpracuje z Instytutem Polskim.

Scheduled Historia Język Muzyka Wydarzenia
Adolf Fredriks kyrka, Holländargatan 14, Stockholm Map

Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski

Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia