23.09.2020 - 24.09.2020 Renginiai, Teatras

Spektakl Krystiana Lupy „Austerlitz“ w Teatrze Młodzieżowym w Wilnie

Austerlitz, ostatnia powieść W.G. Sebalda, jednego z najbardziej niezwykłych współczesnych pisarzy, nazywana szczytem jego twórczości, jest epicką medytacją nad traumą Holokaustu i jej konsekwencjami dla losu jednostki. Powieść odzwierciedla także, przez pryzmat osobistych doświadczeń, niszczycielski zakres spustoszenia cywilizacji XX wieku przez wojny.  K. Lupa, który sięgnął po twórczość Sebalda po raz pierwszy, uważa, że ​​literatura tego pisarza może zapoczątkować zmiany w języku teatru.

Po wydaniu Austerlitz w 2001 roku Sebald był nominowany do Literackiej Nagrody Nobla. Niestety, w tym samym roku pisarz niespodziewanie zmarł. Po śmierci pisarza Austerlitz przetłumaczono na wiele języków świata i stał się on klasykiem literatury współczesnej, a także kultową książką w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Wydawnictwo Baltos Lankos planuje jesienią wydanie litewskiego tłumaczenia Austerlitzu (przekład Rūty Jonynaitė).

Wydarzenia opisane w Austerlitzu obejmują sześć dekad, od 1939 do końca wieku. Akcja rozgrywa się w Antwerpii, Walii, Oksfordzie, Londynie, Paryżu, Pradze, Terezinie, Marienbadzie… Wydarzenia historyczne dobiegły końca przed rozpoczęciem opisywanej historii.  Sebald opisuje przypadkowe spotkania narratora z samotnym wędrowcem Austerlitzem, które miały miejsce w różnych europejskich miastach na przestrzeni ostatnich trzech dziesięcioleci XX wieku. W dzieciństwie Austerlitz nie znał ani swojego prawdziwego imienia, ani tego, kim byli jego rodzice. Tuż przed deportacją do obozu koncentracyjnego w Terezinie matka wysłała pięcioletniego chłopca „pociągiem życia” z Pragi do Londynu. Ojciec zaginął bez wieści. Austerlitz został adoptowany pod innym imieniem i dorastał w Walii, studiował w Oksfordzie, po studiach osiadł w Londynie i zaangażował się w badania architektury XIX wieku. Żył nie pamiętając niczego, do czasu, aż na stacji w Liverpoolu,  dokąd kiedyś przywiózł go „pociąg życia”, uderzył go cios wspomnień. Rozpoczął wtedy poszukiwania domu swego dzieciństwa i rodziców. Jednak powrót do domu, do Pragi, jedynie wzmocnił u Austerlitza poczucie wykluczenia i tylko poszukiwanie śladów po rodzicach nadaje sens jego życiu…

Reżyser: Krystian Lupa
W rolach głównych: Sergejus Ivanovas, Valentinas Masalskis, Viktorija Kuodytė, Jovita Jankelaitytė, Matas Dirginčius, Danutė Kuodytė, Girius Liuga.
Asystent reżysera: Tauras Čižas
Kostiumy: Piotr Skiba
Scenografia: Krystian Lupa
Wideo: Mikas Žukauskas
Kompozytor: Arturas Bumšteinas
Premiera: 23 września, 2020

Więcej: http://www.jaunimoteatras.lt/

from to
Scheduled Renginiai Teatras