25.05.2022 Literatura, Wydarzenia

Polski poeta na festiwalu „Wiosna Poezji”

Podczas tegorocznej „Wiosny Poezji” litewscy miłośnicy literatury będą mieli szanse poznać bliżej twórczość polskiego poety Dawida Mateusza. Twórca weźmie udział w spotkaniach z publicznością, konferencji oraz czytaniu wierszy. Pierwszą okazję do zapoznania się z poetą goście i mieszkańcy Wilna będą mieli 25 maja o godzinie 19:30 w Klubie Pisarzy (ul. K. Sirvydo 6, Wilno) podczas spotkania DUETY+.

W czwartek, 26 maja, Dawid Mateusz, razem z poetami litewskimi i zagranicznymi gośćmi, weźmie udział w konferencji poświęconej wątkom biograficznym w poezji (godzina 11:00, Związek Pisarzy Litewskich, ul. K. Sirvydo 6, Wilno).

Tego samego dnia o godzinie 18:00 w budynku Litewskiej Akademii Nauk (pr. Gedimino 3) będziemy mieli okazję usłyszeć wiersze Dawida Mateusza podczas spotkania z gośćmi festiwalu Wiosna Poezji i ceremonii wręczenia nagród dla tłumaczy.

W piątek, 27 maja, Dawid Mateusz weźmie udział w odsłonie festiwalu w Bijatach, przy Muzeum Dionizego Paszkiewicza. Podczas spotkania ponownie zabrzmią wiersze poety i wręczona zostanie nagroda Samorządu Szyłale. 28 maja, w sobotę, Dawid Mateusz odwiedzi „Wiosnę Poezji” w Giełwanach (ul. Šviesos 7).

Zwieńczeniem pobytu poety na Litwie będzie udział w uroczystym zakończeniu festiwalu „Wiosna Poezji”, które odbędzie się 29 maja o godzinie 17:00 w Ratuszu. Dzięki transmisji na żywo w LRT wszyscy zainteresowani będą mogli śledzić przebieg imprezy.

Spotkania odbędą się w języku litewskim.

 

Międzynarodowy festiwal „Wiosna Poezji” to największa impreza literacka na Litwie, organizowana już od ponad pół wieku. Jest ona okazją dla poetów, tłumaczy, krytyków literackich oraz wszystkich miłośników poezji do spotkań, dyskusji oraz poznawania nowych twórców. Spotkania w ramach festiwalu obywają się w całym kraju, a także poza jego granicami. W tym roku „Wiosna Poezji” odbędzie się w dniach 15-29 maja.

Dawid Mateusz – urodzony w 1986 roku. Poeta, redaktor, działacz społeczny. W 2016 roku debiutował tomem „Stacja wieży ciśnień”, za który otrzymał nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny oraz społecznościową Nagrodę Literacką Browar za debiut roku, był też nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Tłumaczony m.in. na czeski, węgierski, rumuński, ukraiński i angielski. Juror ostatnich edycji projektu „Połów”.

Scheduled Literatura >Wydarzenia