20.09.2023 - 8.10.2023 Teatr

„Łatwe rzeczy“ w reż. Anny Karasińskiej na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Sirenos” w Wilnie

20 września – 8 października 2023 r.

XX Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Sirenos”

20 września w Wilnie rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Sirenos”. Tematem przewodnim organizowanego już po raz dwudziesty festiwalu jest „Słowo“. W programie tegorocznej edycji imprezy teatralnej znalazło się dziesięć produkcji litewskich i pięć zagranicznych. Jednym z punktów programu międzynarodowego jest produkcja Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie – spektakl „Łatwe rzeczy“ w reż. Anny Karasińskiej.

Przedstawienie (w języku polskim grane z litewskimi napisami) będzie można obejrzeć w niedzielę, 1 października, o godz. 19:00 w „Menų spaustuvė“ (ul. Šiltadaržio 6, Wilno).

Litewska premiera spektaklu w ramach Festiwalu „Sirenos” odbywa się dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza i Instytutu Polskiego w Wilnie.

„Łatwe rzeczy“

Produkcja Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie

Reżyseria Anna Karasińska

Obsada: Milena Gauer, Irena Telesz-Burczyk

Premiera: 04.12.2021

Czas trwania: 50 min., bez antraktu

Spektakl przeznaczony dla widzów powyżej 16 roku życia

„Łatwe rzeczy”? Wcale niełatwe. Reżyserka Anna Karasińska woli nie nazywać ich przedstawieniem, a pracą. W tej pracy widzowie spotkają dwie charyzmatyczne, lubiane i nagradzane aktorki: Irenę Telesz-Burczyk oraz Milenę Gauer. Obie artystki mają duże doświadczenie sceniczne, niejedną główną rolę grały i przez lata udowodniły jak różne kreacje potrafią stworzyć. A jednak tym razem aktorki mierzą się z zupełnie nietypowymi zadaniami i nowym sposobem pracy. Nie dostają gotowego tekstu, gorączka prób trwa do ostatniej chwili, poszukiwania nie zwalniają i tylko jedno jest pewne – powstaje coś nieszablonowego, wychodzącego poza teatralne schematy. „Łatwe rzeczy” to sceniczny drobiazg, pisany małymi literami, mówiony szeptem, na wskroś ujmujący.

Warto dodać, że w grudniu 2022 roku jury Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia przyznało „Łatwym rzeczom“ nagrodę główną, dostrzegając w nich przyczynek „do krytycznej refleksji na temat obrazowania rzeczywistości i dekonstrukcji mechanizmów społecznych i narracji przynależnych tradycyjnemu teatrowi“.

Anna Karasińska – polska reżyserka filmowa, teatralna i dramatopisarka. Wypracowała w swych spektaklach autorski minimalistyczny styl, podkreślający umowność scenicznej rzeczywistości i bazujący na wyobraźni widzów. Jej pierwsza sztuka „Ewelina płacze”, wystawiona w TR Warszawa (premiera: 01.10.2015), okazała się sensacyjnym debiutem.

W ramach „Sirenų“ klubas – trzeciej stałej części programu festiwalowego – reżyserka „Łatwych rzeczy“ poprowadzi warsztaty artystyczne oraz weźmie udział w dyskusji.

W dniach 2-3 października Anna Karasińska poprowadzi dwudniowe warsztaty twórcze, poświęcone pisaniu tekstów teatralnych i performatywnych, w oparciu o materiał osobisty uczestników procesu twórczego. Warsztaty „Praca z materiałem osobistym“ skierowane są do reżyserów teatralnych, performerów i dramaturgów. Udział w warsztatach jest nieodpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona. Kryterium wyboru – list motywacyjny (w języku litewskim). Formularz rejestracyjny, dostępny na stronie internetowej Festiwalu, należy wypełnić do 15 września.

Natomiast dyskusja dotycząca sposobów poszerzania granic tekstu teatralnego odbędzie się 2 października o godz. 20:30. Zarówno warsztaty jak i dyskusja będą prowadzone w języku angielskim.

Szczegółowy program wydarzenia oraz bilety na spektakl dostępne są na stronie internetowej Festiwalu: https://www.sirenos.lt/.

from to
Scheduled Teatr