3.10.2023 Literatura, Wydarzenia

Międzynarodowy Dzień Tłumacza  

3 października, 18:00

Instytut Polski w Wilnie oraz Stolica Literatury UNESCO zapraszają wszystkich zainteresowanych przekładem oraz pracą z tekstem do wspólnego świętowania Dnia Tłumacza! 3 października spotkamy się w pulsującym w rytmie literatury sercu wileńskiej starówki z tłumaczką Irena Aleksaitė, dzięki której litewscy czytelnicy mogę cieszyć się Gombrowiczem, Witkacym, Rodziewiczówną i wieloma innymi mistrzami polskiej literatury.

Spotkanie podzielone zostanie na kilka części. Zaczniemy od wykładu, w którym Irena Aleksaitė przybliży nam postać patrona tłumaczy – św. Hieronima. A może nie urodził się w dalekiej Dalmacji, ale nad Niemnem? Co znalazł, kiedy wyruszył w świat w poszukiwaniu szczęścia? Kiedy już znajdziemy odpowiedzi na te i inne pytania, wrócimy do współczesności i autorów nam trochę bliższych – porozmawiamy o „Operetce” Witolda Gombrowicza.

Wszyscy wiemy, że dramaty są po to, żeby je wystawiać! A jak sprawdzić, czy tłumaczenie nadaje się na scenę, jeśli nie poprzez czytanie performatywne? Jest to technika zakładająca uczestnictwo kilku „aktorów”, którzy czytają tekst według wcześniej założonego podziału. Nie budują postaci, nie grają, jedynie czytają utwór, zabarwiając go emocjonalnie zgodnie ze swoją interpretacją czy intuicją. Jest to nie tylko świetna technika sprawdzająca brzmienie tłumaczonego dramatu, ale też doskonała zabawa.

Witold Gombrowicz (1904-1969) – polski powieściopisarz, nowelista i dramaturg. Na przełomie lat 20. i 30. jego artykuły ukazywały się w prasie. Razem z grupą młodych pisarzy i intelektualistów spotykał się w warszawskich kawiarniach Zodiak i Ziemiańska – wtedy powstały jego pierwsze artykuły i recenzje literackie. W czasie II wojny światowej przebywał w Buenos Aires w Argentynie. Mieszkał tam do 1963 roku. Wszystkie swoje dzieła pisał wyłącznie po polsku, jednak ze względu na zakaz publikowania w Polsce, był do połowy lat 70. bardziej znany za granicą niż swoim ojczystym kraju. Jego dzieła drukowała w tym czasie po polsku m. in. paryska „Kultura”.

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Wilno – Miasto Literatury UNESCO.

Scheduled Literatura Wydarzenia