13.04.2024 Film, Wydarzenia

Polskie filmy w Poniewieżu

Z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wilnie w ramach 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Kino europejskie i w dzień, i w nocy” w Poniewieżu zostaną wyświetlone dwa polskie filmy „Sonata” oraz „Zupa nic”.
W dn. 12-18 kwietnia w Centrum Filmowym „Garsas” w Poniewieżu odbędzie się 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Kino europejskie i w dzień, i w nocy”. Festiwal jest jednym z największych i najważniejszych wydarzeń filmowych w Poniewieżu, pielęgnującym tradycje kina niezależnego, rozwijającym i poszerzającym grono odbiorców kina autorskiego. Pokazywane podczas Festiwalu filmy zachęcają do dyskusji, do poznawania innych krajów Europy oraz ludzi i pomagają w lepszym zrozumieniu aktualnych wydarzeń.
Organizatorzy Festiwalu aktywnie współpracują z europejskimi dystrybutorami filmowymi, przedstawicielstwami dyplomatycznymi i zagranicznymi centrami oraz instytutami kultury, jak również z Festiwalem Filmowym w Lünen.
Tradycyjnie już jednym ze stałych partnerów Festiwalu jest Instytut Polski w Wilnie. Dzięki tej współpracy 13 kwietnia 2024 r. w Centrum Filmowym „Garsas” (ul. Klaipėdos 146, Poniewież) zostaną wyświetlone dwa polskie filmy „Sonata” oraz „Zupa nic”.

SONATA
Biograficzny, dramat, 2021, 118 min., Polska
Reżyseria: Bartosz Blaschke
Scenariusz: Bartosz Blaschke
Zdjęcia: Tomasz Augustynek
Obsada aktorska: Michał Sikorski, Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat, Konrad Kąkol, Jerzy Stuhr

Oparta na faktach poruszająca historia Grzegorza Płonki, u którego dopiero w wieku 14 lat stwierdzono niedosłuch, a nie jak wcześniej zakładano – autyzm. Późna, prawidłowa diagnoza pozwoliła odkryć talent muzyczny chłopca.

Nagrody:
• Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – Nagroda Publiczności (2021)
• Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – Nagroda za debiut aktorski – Michał Sikorski (2021)
• Sofia International Film Festival – Nagroda dla najlepszego filmu (2022)
• Sofia International Film Festival – Nagroda Publiczności (2022)
• Polska Nagroda Filmowa „Orzeł” – Nagroda w kategorii: Najlepszy dźwięk – Artur Kuczkowski, Tomasz Sikora (2022)
• Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego „Off Camera” w Krakowie – Nagroda „Rising Star” dla najlepszego aktorskiego debiutu w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych (2022)
• Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego „Off Camera” w Krakowie – Nagroda Publiczności (2022)

Bartosz Blaschke – polski reżyser, scenarzysta i operator filmowy. Absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Pisał scenariusze do takich seriali telewizyjnych jak: „Na dobre i na złe”, „Ojciec Mateusz”, „Nad rozlewiskiem” czy „Strażacy”. Reżyser i scenarzysta filmów muzycznych, dokumentalnych i fabularnych. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Gildii Reżyserów Polskich

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=lsoFdNxlgS0

SEANS: 13.04.2024, godz. 19.00


ZUPA NIC
Komedia obyczajowa, 2021, 94 min., Polska
Reżyseria: Kinga Dębska
Scenariusz: Kinga Dębska
Zdjęcia: Andrzej Wojciechowski
Obsada aktorska: Kinga Preis, Adam Woronowicz, Ewa Wiśniewska, Barbara Papis, Alicja Warchocka

Marta jest romantyczką i szkolną ofiarą losu. Dzieli pokój z siostrą Kasią i babcią, która zamiast bajek opowiada wnuczkom powstańcze historie. W pokoju za ścianą swe małżeńskie życie toczą rodzice, Tadek i Elżbieta. On jest stale upokarzanym przez system inteligentem, który po pracy pędzi bimber i po cichu zazdrości opływającemu w dobrobyt szwagrowi. Ona jest przewodniczącą zakładowej Solidarności z potrzebą wolności i marzeniem, żeby w końcu wyrwać się z Polski. Prawdziwe emocje dla całej rodziny zaczną się jednak wtedy, gdy pod blokiem stanie wymarzony pomarańczowy maluch. Ela i Tadek odkryją powołanie do handlu oraz zagranicznych wojaży, a dorastająca Marta po raz pierwszy w życiu naprawdę się zakocha.

Nagrody:
• Polska Nagroda Filmowa „Orzeł” – Nagroda w kategorii: Najlepsza drugoplanowa rola kobieca – Ewa Wiśniewska (2022)
• Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego „Off Camera” w Krakowie – Nagroda dla najlepszego aktora w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych – Adam Woronowicz (2022)
• Tiburon International Film Festival – Golden Reel Award dla najlepszej aktorki – Kinga Preis (2022)

Kinga Dębska – polska reżyserka i scenarzystka filmowa. Absolwentka kulturoznawstwa na Wydziale Orientalistycznym UW (1996), Camerimage Film School w Toruniu (2001) oraz reżyserii w FAMU w Pradze (2007). Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Jej film dokumentalny „Tu się żyje” o pierwszym i jedynym hospicjum w Wilnie, prowadzonym przez siostrę Michaelę Rak, uzyskał wyróżnienie w 2018 na Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą” w Warszawie.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=8SPYj-Ykszc

SEANS: 13.04.2024, godz. 19.30

Scheduled Film Wydarzenia