Przedwojenna położna, która pomagała Żydom z łódzkiego getta, została aresztowana przez Gestapo i wysłana do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. Tam rozpoczęła się jej misja: pomoc przy porodach w najciemniejszym miejscu na Ziemi. Dokument Marii Stachurskiej jest próbą określenia źródła siły człowieka walczącego o ludzką godność w skrajnie nieludzkich warunkach. Wspomnienia i materiały archiwalne, ilustrowane muzyką Michała Lorenca, tworzą portret położnej, której powołanie było silniejsze niż rozkazy doktora Mengele. Film został nagrodzony na kilku festiwalach, w tym na Festiwalu Filmowym w Gdyni, a reżyserka Maria Stachurska zdobyła nagrodę Złoty BohaterON 2021 w kategorii Postać Publiczna.
Wprowadzenie do filmu i jego tło historyczne wygłosi dr Dariusz Żuk-Olszewski, pedagog, tłumacz i dziennikarz, który jest autorem książkowej biografii św. Maksymiliana M. Kolbego pt. „Świadek bezgranicznej miłości”. O Stanisławie Leszczyńskiej pisał też w książce „Licencja na zabijanie”, która ukazała się w zeszłym roku, a wiosną tego roku zostanie wydana po polsku w Krakowie.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Położna, reż. Maria Stachurska, 2020, 54 min.
26.01 / 20:20 ONLINE, Kino w domu
Dla zainteresowanych z Bratysławy pokaz filmu będzie dostępny w tym samym czasie w Kinie Lumière (Špitálska 4) w sali kinowej K4. Wejście do kina zgodnie z obowiązującymi przepisami pandemicznymi.