26.01.2022 Film

Projekcja online: Położna

Położna to opowieść o Stanisławie Leszczyńskiej, legendarnej położnej z Auschwitz, która w warunkach obozowych pomogła urodzić ponad trzy tysiące dzieci, nie tracąc ani jednego.

Przedwojenna położna, która pomagała Żydom z łódzkiego getta, została aresztowana przez Gestapo i wysłana do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. Tam rozpoczęła się jej misja: pomoc przy porodach w najciemniejszym miejscu na Ziemi. Dokument Marii Stachurskiej jest próbą określenia źródła siły człowieka walczącego o ludzką godność w skrajnie nieludzkich warunkach. Wspomnienia i materiały archiwalne, ilustrowane muzyką Michała Lorenca, tworzą portret położnej, której powołanie było silniejsze niż rozkazy doktora Mengele. Film został nagrodzony na kilku festiwalach, w tym na Festiwalu Filmowym w Gdyni, a reżyserka Maria Stachurska zdobyła nagrodę Złoty BohaterON 2021 w kategorii Postać Publiczna.

Wprowadzenie do filmu i jego tło historyczne wygłosi dr Dariusz Żuk-Olszewski, pedagog, tłumacz i dziennikarz, który jest autorem książkowej biografii św. Maksymiliana M. Kolbego pt. „Świadek bezgranicznej miłości”. O Stanisławie Leszczyńskiej pisał też w książce „Licencja na zabijanie”, która ukazała się w zeszłym roku, a wiosną tego roku zostanie wydana po polsku w Krakowie.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Położna, reż. Maria Stachurska, 2020, 54 min.

26.01 / 20:20 ONLINE, Kino w domu

kino-doma.sk

Dla zainteresowanych z Bratysławy pokaz filmu będzie dostępny w tym samym czasie w Kinie Lumière (Špitálska 4) w sali kinowej K4. Wejście do kina zgodnie z obowiązującymi przepisami pandemicznymi.

Scheduled ical Google outlook Film

Wendelin Haber, ojciec Euroregionu Tatry 🗓

Zapraszamy na projekcję filmu poświęconego Wendelinowi Haberowi, jednemu z założycieli Euroregionu Tatry oraz jego pierwszemu i wieloletniemu prezesowi, a także prezesowi honorowemu.
16 02.2023 Film

7. Polskie Dni: Cześć, Prešov! 🗓

Dni Polskie już po raz siódmy zawitają do Preszowa. Ich celem jest tradycyjnie przyciągnąć uwagę na polską kulturę, sztukę, muzykę, film i turystykę. Serdecznie zapraszamy do Preszowa, program jest naprawdę bogaty!
03 10.2022 27 10.2022 Film, Inne, Literatura, Muzyka, Wystawy

Polmisja: tajemnice paszportów 🗓

Film dokumentalny Polmission: Tajemnice paszportów pokazuje, jak wyglądała pomoc polskich dyplomatów dla Żydów w czasie II wojny światowej.
27 04.2022 Film