26.01.2022 Film

Projekcja online: Położna

Położna to opowieść o Stanisławie Leszczyńskiej, legendarnej położnej z Auschwitz, która w warunkach obozowych pomogła urodzić ponad trzy tysiące dzieci, nie tracąc ani jednego.

Przedwojenna położna, która pomagała Żydom z łódzkiego getta, została aresztowana przez Gestapo i wysłana do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. Tam rozpoczęła się jej misja: pomoc przy porodach w najciemniejszym miejscu na Ziemi. Dokument Marii Stachurskiej jest próbą określenia źródła siły człowieka walczącego o ludzką godność w skrajnie nieludzkich warunkach. Wspomnienia i materiały archiwalne, ilustrowane muzyką Michała Lorenca, tworzą portret położnej, której powołanie było silniejsze niż rozkazy doktora Mengele. Film został nagrodzony na kilku festiwalach, w tym na Festiwalu Filmowym w Gdyni, a reżyserka Maria Stachurska zdobyła nagrodę Złoty BohaterON 2021 w kategorii Postać Publiczna.

Wprowadzenie do filmu i jego tło historyczne wygłosi dr Dariusz Żuk-Olszewski, pedagog, tłumacz i dziennikarz, który jest autorem książkowej biografii św. Maksymiliana M. Kolbego pt. „Świadek bezgranicznej miłości”. O Stanisławie Leszczyńskiej pisał też w książce „Licencja na zabijanie”, która ukazała się w zeszłym roku, a wiosną tego roku zostanie wydana po polsku w Krakowie.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Położna, reż. Maria Stachurska, 2020, 54 min.

26.01 / 20:20 ONLINE, Kino w domu

kino-doma.sk

Dla zainteresowanych z Bratysławy pokaz filmu będzie dostępny w tym samym czasie w Kinie Lumière (Špitálska 4) w sali kinowej K4. Wejście do kina zgodnie z obowiązującymi przepisami pandemicznymi.

Scheduled ical Google outlook Film

4 Živly: Iluminacja (reż. K. Zanussi) 🗓

W połowie sierpnia w Bańskiej Szczawnicy odbędzie się 25. edycja Letniego Festiwalu Filmowego 4 Żywioły (9-13 sierpnia), którego tematem przewodnim będzie tym razem ŚWIATŁO.
12 08.2023 Film

Fest Anča 2023: Retrospektywa i kurs mistrzowski

Międzynarodowy Festiwal Animacji Fest Anča zaprezentuje wybór najlepszych i najciekawszych słowackich i międzynarodowych animacji.
28 06.2023 02 07.2023 Film

Sonata (reż. B. Blaschke, 2021, 118 min.)

Organizatorzy festiwalu filmowego Kino na hranici/Kino na granicy zapraszają na pokaz filmu Sonata (reż. Bartosz Blaschke, 2021, 118 min.) z okazji promocji swojego przeglądu filmowego, który od 1999 roku odbywa się corocznie na przełomie kwietnia i maja w Czeskim Cieszynie i Cieszynie, i przedstawia filmy polskie, czeskie i słowackie.
03 04.2023 Film