K. Szymanowski napisał libretto we współpracy ze swoim kuzynem Jarosławem Iwaszkiewiczem, który później został znanym polskim pisarzem. Szymanowski, po kilku wizytach we Włoszech i na Sycylii, był zafascynowany ich kulturą i historią. Bachantki Eurypidesa, Fajdros i Sympozjon Platona, a także dzieła Friedricha Nietzschego stały się również duchową inspiracją dla króla Rogera. Fabuła opery to historia władcy Rogera jako przedstawiciela systemu społecznego, świata racjonalności, który zostaje zakłócony przez tajemniczego Pasterza. Wraz z pojawieniem się współczesnego proroka zachwianiu ulega nie tylko dotychczasowy porządek społeczny, ale także rozpoczyna się osobista przemiana Rogera.
Karol Szymanowski stworzył w operze charakterystyczny język muzyczny, który czerpie z różnych stylów kompozytorskich i muzycznych. W charakterystyce przeciwstawnych światów odnajdujemy wpływy muzyki współczesnej początku XX wieku, egzotyczne motywy orientalne, ale słyszymy też góralskie śpiewy z Tatr.
W roli głównej wystąpi Michał Partyka, laureat międzynarodowych konkursów wokalnych, solista Opery Paryskiej i Teatru Wielkiego w Warszawie.
28.01 / 19:00 Koszyce, Teatr Państwowy, Budynek Historyczny, ul. Hlavná 58