28.01.2023 Teatr

Karol Szymanowski: Król Roger

Po udanej zeszłorocznej premierze Państwowy Teatr w Koszycach wystawi w styczniu operę Król Roger, arcydzieło polskiego kompozytora Karola Szymanowskiego.

K. Szymanowski napisał libretto we współpracy ze swoim kuzynem Jarosławem Iwaszkiewiczem, który później został znanym polskim pisarzem. Szymanowski, po kilku wizytach we Włoszech i na Sycylii, był zafascynowany ich kulturą i historią. Bachantki Eurypidesa, Fajdros i Sympozjon Platona, a także dzieła Friedricha Nietzschego stały się również duchową inspiracją dla króla Rogera. Fabuła opery to historia władcy Rogera jako przedstawiciela systemu społecznego, świata racjonalności, który zostaje zakłócony przez tajemniczego Pasterza. Wraz z pojawieniem się współczesnego proroka zachwianiu ulega nie tylko dotychczasowy porządek społeczny, ale także rozpoczyna się osobista przemiana Rogera.

Karol Szymanowski stworzył w operze charakterystyczny język muzyczny, który czerpie z różnych stylów kompozytorskich i muzycznych. W charakterystyce przeciwstawnych światów odnajdujemy wpływy muzyki współczesnej początku XX wieku, egzotyczne motywy orientalne, ale słyszymy też góralskie śpiewy z Tatr.

W roli głównej wystąpi Michał Partyka, laureat międzynarodowych konkursów wokalnych, solista Opery Paryskiej i Teatru Wielkiego w Warszawie.

28.01 / 19:00 Koszyce, Teatr Państwowy, Budynek Historyczny, ul. Hlavná 58

www.sdke.sk

Scheduled ical Google outlook Teatr

Linguistic 🗓

Emigracja staje się coraz bardziej powszechna, a dwujęzyczność jest obecnie bardziej powszechna niż jednojęzyczność - wynika z badań.
10 06.2023 11 06.2023 Teatr

Istropolitana Project 🗓

Od 1977 roku co dwa lata Wydział Teatralny Akademii Sztuk Scenicznych organizuje Istropolitana Project, międzynarodowy festiwal szkół teatralnych - w 2023 roku będzie on obchodził 23. edycję, w ramach której będzie można zobaczyć produkcje z Polski.
01 06.2023 07 06.2023 Teatr

Akademicki Preszów 🗓

Uniwersytet Preszowski w Preszowie zaprasza na 57. edycję Akademickiego Preszowa, konkursu twórczości artystycznej studentów uczelni wyższych na Słowacji oraz wizytówki teatrów studenckich.
24 04.2023 27 04.2023 Teatr