Mowa o Unii Polsko-Litewskiej (zwanej też Unią Lubelską lub Rzeczpospolitą Obojga Narodów). Choć Rzeczpospolita stopniowo ulegała presji otaczających ją monarchii absolutystycznych, z caratem moskiewskim na czele, przetrwała jej spuścizna w postaci etosu wolności obywatelskiej, demokratycznego uczestnictwa i różnorodności.
Podczas wernisażu odbędzie się również koncert Izabelli Konar, polskiej wokalistki, gitarzystki i kompozytorki związanej ze środowiskiem lubelskim, która wykona utwory inspirowane historią Polski, Unii Lubelskiej i wielokulturowością dawnej Rzeczypospolitej. W repertuarze koncertu znajdą się pieśni w języku staropolskim i starosłowiańskim, a nawet psalmy w języku hebrajskim.
Wystawę udostępniamy również z okazji Dni Dziedzictwa Polskiego, corocznej majowej inicjatywy upamiętniającej święto 3 maja, kiedy to Polska przyjęła w 1791 roku swoją pierwszą skodyfikowaną konstytucję (pierwszą w historii w Europie i drugą na świecie po USA). Wystawa została przygotowana przez Instytut Polski w Pradze we współpracy m.in. z Ambasadą Republiki Litewskiej w Pradze oraz biurem Swiatłany Cichanouskiej, wybranej na przywódcę Białorusi. Wystawa potrwa do końca sierpnia.
11.05 / 17:00 Bratysława, Instytut Polski, Nám. SNP 27