Tamara Łempicka była najsłynniejszą malarką portretową przełomu lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku i pionierką stylu Art Deco, której obrazy sprzedają się obecnie na aukcjach za ponad dwadzieścia milionów dolarów.
Portretowała sławnych i bogatych, biznesmenów, baronów i ich żony, królowe i zwykłe kobiety. Stworzyła własną markę. Jej obrazy wyróżniały się żywymi i wyrazistymi kolorami, ale także elegancją i zmysłowością modelek. Jako pierwsza pokazywała kobiety niezależne, silne, czarujące, a nawet prowokujące.
Mało kto jednak wie, że związana była również z terenami dzisiejszej Słowacji, skąd pochodził jej drugi mąż. Na tych terenach nawet mieszkała. Wystawa poświęcona jej życiu i twórczości będzie dostępna w Galerii Nieformalnej Instytutu Polskiego w Bratysławie (okna od ul. Klobučníckiej) od początku grudnia.
Od 2.12 Bratysława, Galeria Nieformalna, Instytut Polski, Nám. SNP 27
zdjęcie: © 2024 Tamara de Lempicka Estate LLC/ Adagp Paris/ ARS NY
Sztuka z naszych szeregów | Magdalena Jančúrová:
Tradycyjnie w grudniu w galerii Instytutu Polskiego prezentowane są prace Polaków mieszkających na Słowacji, dzięki którym wzbogacili oni słowacką kulturę.
13
12.2024
Wystawy
Zula Rabikowska: Nic, tylko Kurtyna | OFF
Festiwal OFF w Bratysławie odbywa się równolegle z Miesiącem Fotografii i uzupełnia swój program o platformę dla świeżych talentów sceny fotograficznej.
14
11.2024
12
01.2025
Wystawy
100-lecie polonistyki na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie
W tym roku Uniwersytet Komeńskiego w Bratysławie obchodzi jubileusz - 100-lecie polonistyki na Wydziale Filozoficznym. Z tej okazji odbędą się wystawy tematyczne, konferencja naukowa, uroczyste przyjęcie, program wykładów i rozstrzygnięcie konkursu dla studentów bratysławskiej polonistyki oraz wyjątkowy koncert Kwintetu Śląskich Kameralistów.
13
11.2024
29
11.2024
Muzyka, Wystawy