11.01.2017 - 27.01.2017 Wystawy

Małgorzata Mirga-Tas: Na pograniczu

Pierwsza tegoroczna wystawa jest tuż, tuż. Już w środę serdecznie Was zapraszamy na wernisaż wystawy artystki i malarki romskiego pochodzenia Małgorzaty Mirgi-Tas. Autorka zaprezentuje wystawę własnych obrazów, której bohaterami są głównie Romowie. Jej prace, pomimo abstrakcyjnej i w pewnym sensie dekoracyjnej formie, przestawiają silne związki ze realnym światem. W rysunkach i obrazach, których techniką jest powiązanie pasteli, farb rożnego rodzaju, naklejanych wycinków gazet, nitek, kartonu, płótna i innych, można zaobserwować przywiązanie do form zdobniczych, tworzących często tło portretów lub będących po prostu dekoracyjna ilustracją.   

Małgorzata Mirga-Tas urodziła się w zakopanym w 1978 r. jest Romka pochodzącą z grupy etnicznej Bergitka. Wychowała się w romskiej osadzie czarna Góra w polskiej części Spisza. Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanym w klasie mebli, kontynuowała naukę na Wydziale Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2004 r. obroniła dyplom a atelier prof. Józefa Sękowskiego.  Właśnie u niego udoskonaliła swoja technikę tworzenia tekturowych rzeźb. Oprócz tego odnalazła energię i inspirację w swoich romskim pochodzeniu. W jej pracach możemy znaleźć charakterystyczne dla niej formy i motywy, które udanie przenosi na papier, tkaninę czy materiał rzeźbiarski. najbardziej indywidualny charakter mają głównie rzeźby. Technika bazująca na obróbce wielkich zlepionych kawałków kartonu zaskakuje końcowym efektem, jaki tworzy powierzchnia obiektu, ponieważ nie jest możliwe osiągnięcie tego za pośrednictwem innych materiałów typowych dla rzeźbiarstwa.    

Jak twierdzi sama: „Moja romska tożsamość ma wielki wpływ na tematykę prac. Ich bohaterami są Romowie z osiedli i osad, których poznałam osobiście. Chce pokazać i przedstawić kulturę romską w taki sposób, by wzbudziła refleksje nad położeniem Romów w dzisiejszym świecie.”.

Małgorzata Mirga-Tas tworzy liczne projekty związane ze społecznościami Romów. Angażuje się w różnorodne społeczne czy artystyczne projekty, które przeciwstawiają się społecznemu wykluczeniu, rasowej dyskryminacji czy ksenofobii. Bierze udział w konferencjach i projektach zorientowanych na społeczność romską. Jest członkinią Romskiego Towarzystwa Oświatowego Harangos. razem z Martą Kotlarską już dziesięć lat realizują projekt fotografii otworkowej pd nazwą „Romski pstryk”, w ramach którego dzieci z romskich osad ilustrują bajki romskie. Poza tym prowadzi integracyjne dla dzieci z rodzin romskich i nie tylko, jest trenerką artystyczną w projektach i kampaniach społecznych zorientowanych na Romów w Polsce i za granicą.  Od pięciu lat organizuje międzynarodowy plener artystyczny  JAW DIKH dla artystów i aktywistów romskich. Jest także przewodniczącą Fundacji Artystycznej Jaw Kidh, której zadaniem jest prezentacja kultury romskiej za pośrednictwem różnych narzędzi artystycznych: sztuki, malarstwa, rzeźby, fotografii czy filmu.  była stypendystką programu rządu USA International Visitor Leadership Program na temat Promoting Social Good Through the Arts. Była współautorka wystawy Zalikierdo Drom (Przerwana podróż). Jest laureatką 42. Biennale Malarstwa Bielska jesień 2015. W ostatnich latach uczestniczy w projekcie Dikh he Na Bister, upamiętniającym zagładę Romów podczas II wojny światowej. 

from to
Scheduled ical Google outlook Wystawy

Rzeczpospolita Wielu Narodów 🗓

Od końca XIV do końca XVIII wieku na terenie dzisiejszej Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi istniała wyjątkowa republika, będąca niegdyś największym państwem europejskim, która zamiast ekspansji zbrojnej powstała w wyniku pokojowego połączenia Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.
22 04.2024 Wystawy

Ryszard Horowitz: Fotokompozycje 🗓

Ryszard Horowitz jest pionierem wykorzystania komputera w fotografii. Nazwiska tego polskiego fotografa nie sposób pominąć w żadnej z encyklopedii światowej fotografii.
17 04.2024 05 05.2024 Wystawy

SAPERE AUDE / Odvážiť sa vedieť /

Wystawa Sapere Aude zaprezentuje prace 24 artystów posługujących się malarstwem, rysunkiem i malarstwem cyfrowym.
17 04.2024 30 06.2024 Wystawy