24.07.2020 Aktualności

Sukcesy polskich uczniów w międzynarodowych olimpiadach w 2019 r.

Złoty medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej, 4 srebrne medale na Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej i 3 srebrne krążki na Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej oraz Chemicznej – to najważniejsze osiągniecia polskich uczniów na międzynarodowych zawodach edukacyjnych w 2019 r.

Łącznie nasi uczniowie w 8 olimpiadach międzynarodowych w ubiegłym roku zdobyli aż 30 krążków: 1 złoty, 19 srebrnych i 10 brązowych. Historyczny sukces odnieśli młodzi matematycy, którzy na zawodach w Wielkiej Brytanii wywalczyli aż 6 medali. Przedstawiamy zestawienie naszych osiągnięć na międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych i interdyscyplinarnych w 2019 r.

Międzynarodowe olimpiady to prestiżowe zawody wiedzy, w których startują najlepsi uczniowie z całego świata. Polska reprezentacja uczestniczy w nich co roku, osiągając bardzo dobre wyniki i zdobywając medale. Dla każdego zawodnika już sam udział w rywalizacji na arenie międzynarodowej jest wielkim wyróżnieniem i nagrodą.

W tym roku, z uwagi na sytuację epidemiczną, niektórzy organizatorzy międzynarodowych olimpiad zdecydowali o przeniesieniu zawodów na kolejny rok, inni – o przeprowadzeniu ich w formie zdalnej. Obecnie trwają przygotowania polskich uczniów do udziału w kilku olimpiadach.

Ministerstwo Edukacji Narodowej w trzyletniej perspektywie czasowej powierza i finansuje organizację olimpiad przedmiotowych, tematycznych lub interdyscyplinarnych podmiotom wyłonionym w otwartym konkursie. Regulamin konkursu przewiduje organizację nie tylko olimpiady ogólnopolskiej, ale również międzynarodowej.

MEN finansuje zarówno przygotowanie olimpiady (obozy naukowe i przygotowawcze), jak również udział polskich reprezentantów w olimpiadach międzynarodowych (m. in. bilety lotnicze, opłaty wpisowe, ubezpieczenie).

30 medali dla naszych uczniów w 2019 roku!

W 2019 r. 28 uczniów przywiozło do kraju aż 30 różnych medali: 1 złoty, 19 srebrnych i 10 brązowych. Jednym z wyjątkowych sukcesów był udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej, podczas której nasi zawodnicy wywalczyli aż 6 medali.

Poniżej przedstawiamy osiągnięcia polskich uczniów uzyskane w ubiegłym roku w  8 międzynarodowych olimpiadach oraz porównanie ich wyników z dokonaniami reprezentantów innych państw europejskich.

Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna (IPhO 2019)
4 medale – srebrny i 3 brązowe zdobyli polscy uczniowie na 50. Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej, która odbyła się w Izraelu (Tel Aviv, 7-15 lipca). W zawodach wzięło udział łącznie 363 uczniów z 78 krajów.

Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna (IGeo 2019)
Podczas 16. Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej, która odbyła się w Hongkongu (30 lipca-5 sierpnia), polscy uczniowie wywalczyli 4 medale. Łącznie w rywalizacji w Hongkongu wzięło udział 166 uczestników z 43 zespołów.

Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna (IOI 2019)
Sukcesem zakończył się także udział polskich uczniów w Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej, która w 2019 r. odbyła się w stolicy Azerbejdżanu (4-11 sierpnia). W zawodach wzięło udział 335 uczestników z 88 krajów świata. Polacy przywieźli z Baku 3 medale – 2 srebrne i brązowy.

Międzynarodowa Olimpiada Biologiczna (IBO 2019)
Świetnie spisali się polscy uczniowie również podczas 30. Międzynarodowej Olimpiady Biologicznej. Z zawodów, które odbyły się w Szegedzie na Węgrzech (14-21 lipca), młodzi biolodzy przywieźli 4 srebrne medale.

Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna (IChO 2019)
Znakomite rezultaty odnotowali także młodzi chemicy podczas 51. Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej (Paryż, 21-30 lipca). Do kraju przywieźli 4 medale. Łącznie w rywalizacji wzięło udział 80 drużyn z całego świata.

Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki (IOAA 2019)
Bardzo dobre wyniki uzyskali polscy uczniowie na 13. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki (Keszthely, 2-10 sierpnia). W rywalizacji wzięło udział 260 uczestników z 46 krajów świata. Nasi reprezentanci łącznie zdobyli 4 krążki – 2 srebrne i 2 brązowe.

Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna (IMO 2019)
Historyczny sukces odnieśli młodzi matematycy na 60. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej w Wielkiej Brytanii (Bath, 10-22 lipca). Łącznie wywalczyli 6 medali – złoty, 3 srebrne i 2 brązowe. Po raz pierwszy od 25 lat reprezentant Polski zdobył maksymalną liczbę punktów, bezbłędnie rozwiązując wszystkie zadania konkursowe. W zawodach startowało blisko 600 uczniów z całego świata. W klasyfikacji drużynowej nasi uczniowie zajęli 10. miejsce.

Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyczna
Podczas Międzynarodowej Olimpiady Lingwistycznej w zawodach indywidualnych polski uczeń wywalczył srebrny medal oraz nagrodę za bezbłędne rozwiązanie jednego z zadań. Wyróżnienia (tzw. wzmiankę zaszczytną otrzymało 3 kolejnych uczniów). W zawodach drużynowych zdobyliśmy brązowy medal oraz wzmiankę zaszczytną. Zawody odbyły się w Yongin w Korei Południowej (29 lipca-2 sierpnia).

Scheduled ical Google outlook Aktualności

Program Instytutu Polskiego w Bratysławie | MAJ

Zapraszamy do przeczytania lub pobrania programu Instytutu Polskiego w Bratysławie na maj i czerwiec 2023 r. w języku słowackim.
02 05.2023 Aktualności

Konkurs Historyczny Ministra Spraw Zagranicznych na najlepsze

Minister Spraw Zagranicznych ogłasza konkurs na najlepszą publikację obcojęzyczną promującą historię Polski i najlepszą publikację w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji, które zostały wydane w roku 2022. Autorzy mogą zgłaszać swoje książki do 1 czerwca 2023 r.
31 03.2023 Aktualności

Program Instytutu Polskiego w Bratysławie | KWIECIEŃ

Zapraszamy do przeczytania lub pobrania programu Instytutu Polskiego w Bratysławie na kwiecień 2023 r. w języku słowackim.
29 03.2023 Aktualności