2.10.2021 - 23.10.2021 Aktualności

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – światowe święto muzyki

„Drodzy Państwo, mamy święto. To święto Polski, ale i całego świata. Chopin jest wizytówką naszego kraju, jest marką międzynarodową i zarazem najdroższą polską marką” – powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zapowiadającej XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, która odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie. Uroczysta inauguracja Konkursu Chopinowskiego została zaplanowana na 2 października.

Szef resortu kultury i sportu zwrócił uwagę, że w tym roku kandydatów do zajęcia najwyższych miejsc jest wielu, ponieważ KonkursChopinowski to wydarzenie światowe, które jest niebywale popularne i znane na całym świecie.

Do walki o zwycięstwo włączą się pianiści z całego świata, przede wszystkim wygra jednak Chopin, wygra kultura i to, co jest najważniejsze, czyli więzi międzyludzkie. To właśnie one są sensem naszego życia i są najważniejsze także dla polskiej tożsamości – podkreślił minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Wicepremier Piotr Gliński podziękował wszystkim instytucjom i osobom, które organizują konkursy chopinowskie już od wielu lat. Szczególne podziękowania skierował do Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, który również w tym roku odpowiada za organizację wydarzenia.

Podczas uroczystości szef resortu kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, zgodnie z tradycją, wylosował literę z maszyny losującej z 1966 r., udostępnionej przez Totalizator Sportowy, którą wprawił w ruch Artur Szklener – dyrektor Konkursu Chopinowskiego oraz Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Wylosowana litera „M” oznacza, że w przesłuchaniach konkursowych jako pierwsza zagra Xunayi Mao z Chin.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Chęć udziału w Konkursie Chopinowskim zgłosiła rekordowa liczba pianistów – ponad 500 kandydatów z całego świata. Spośród nich komisja kwalifikacyjna w grudniu 2019 roku wybrała ponad 160 uczestników eliminacji z 33 krajów.

Ze względu na pandemię Konkurs przeniesiony został z 2020 na 2021 rok. Eliminacje ostatecznie odbyły się w lipcu 2021. Do udziału w Konkursie Jury zakwalifikowało 87 pianistów, w tym 16 Polaków. Jeszcze przed wybuchem pandemii konferencje promujące Konkurs odbyły się w Tokio, Rzymie, Moskwie, Londynie i Paryżu.

Uroczysta inauguracja Konkursu Chopinowskiego odbędzie się 2 października. Wystąpią podczas niej pianiści Kevin Kenner, Philippe Giusiano, Yulianna Avdeeva, Dang Thai Son, Seong-Jin Cho, kontrabasista Krzysztof Firlus, Belcea Quartet, Simply Quartet oraz orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki. Tegoroczna edycja będzie w całości transmitowana przez TVP Kultura oraz Program II Polskiego Radia. Transmisje online zapewni Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Zwycięzca Konkursu zostanie wyłoniony 20 października.

Budżet Konkursu wyniósł niemal 20 mln zł, z czego ponad 12 mln to dotacja z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Szczegółowe informacje dotyczące harmonogramu Konkursu, uczestników i składu Jury znajdują się na stronie https://chopin2020.pl/pl/.

Konkurs Chopinowski – rys historyczny

Konkurs Chopinowski jest jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych na świecie. Od niemal stu lat promuje polską kulturę i popularyzuje muzykę Chopina, odkrywa największe talenty pianistyczne, zapewniając młodym muzykom skuteczny start na drodze do międzynarodowej kariery. To wydarzenie o globalnym zasięgu i ogromnej renomie, które ma wielbicieli na całym świecie.

Konkurs jest organizowany z poszanowaniem zasad fair play – wielokrotnie był wskazywany jako przykład „konkursu przejrzystego”. Skutecznie dociera do młodych odbiorców, którzy najchętniej śledzą jego przebieg w transmisjach online.

Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie odbył się w 1927 roku. Była to inicjatywa prof. Jerzego Żurawlewa, polskiego pianisty i pedagoga. Nazwiska zwycięzców kolejnych edycji Konkursu należą do panteonu światowej pianistyki: Maurizio Pollini, Martha Argerich, Garrick Ohlsson, Krystian Zimerman, Stanisław Bunin, Dang Thai Son, Kevin Kenner, Philippe Giusiano, Yundi Li, Rafał Blechacz, Yulianna Avdeeva i zwycięzca ostatniego Konkursu Seong-Jin Cho. Konkurs otworzył drogę do międzynarodowych karier także wielu laureatom dalszych nagród (Mitsuko Uchida, Ingrid Fliter, Gabriela Montero, Ingolf Wunder, Daniił Trifonow), jak również pianistom, którzy dostali jedynie nagrody specjalne. Wśród pianistów, których talent odkryty został na Konkursie odnajdujemy także wielu uznanych w świecie pianistów polskich, jak m.in.: Władysław Kędra, Ryszard Bakst, Regina Smendzianka, Barbara Hesse-Bukowska, Jerzy Godziszewski, Marta Sosińska, Piotr Paleczny, Janusz Olejniczak, Wojciech Świtała, Ewa Pobłocka, Krzysztof Jabłoński czy Szymon Nehring. Sławę i prestiż Konkursu Chopinowskiego tworzą również jego Jurorzy (także honorowi), goście specjalni i członkowie komitetów honorowych, wśród których znajdują się najważniejsze postaci kultury światowej ubiegłego i tego stulecia.

from to
Scheduled ical Google outlook Aktualności

„Wstęga nadziei” w Bratysławie 🗓

W sobotę 16 września 2023 r. z wizytą w Bratysławie przebywała kilkunastoosobowa delegacja śląskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, która zwiedziła wystawę „Papier – włókno – tkanina”.
20 09.2023 Aktualności

Dziedzictwo za granicą. Baza poloników 🗓

Instytut Polonika zainaugurował w marcu 2023 roku działalność portalu „Dziedzictwo za granicą. Baza poloników" - nowoczesnego narzędzia służącego do szybkiego i skutecznego uzyskania informacji dotyczących polskiej spuścizny kulturowej poza granicami Polski.
04 09.2023 Aktualności

Program Instytutu Polskiego w Bratysławie | WRZESIEŃ

Zapraszamy do przeczytania lub pobrania programu Instytutu Polskiego w Bratysławie na wrzesień 2023 r. w języku słowackim.
30 08.2023 Aktualności