15.04.2022 Aktualności

Życzenia Ministra Szymona Szynkowskiego vel Sęk dla Polonii z okazji Świąt Wielkanocnych

Droga Polonio i Polacy za granicą!

Tegoroczne Święto Wielkiej Nocy przychodzi nam obchodzić w trudnych okolicznościach czasu wojny na Ukrainie. Jej tragizm symbolizują miasta Mariupol, Bucza, Hostomel, Irpień. To także tragedia uchodźcza naszych sąsiadów. Szczęśliwie wielkość ducha i naszych serc sprawia, że to nie tylko śmierć, zniszczenie i ogrom osobistych tragedii. Wojna wyzwoliła w nas, Polakach, spontaniczne i niespotykane dotąd pokłady solidarności z narodem ukraińskim.

W trakcie tych Świąt świętujemy zwycięstwo życia i nadziei. Nadziei na życie w dobru i dla dobra powszechnego. Nadziei dającej pomoc, wsparcie, okazującej współczucie, podtrzymującej na duchu. Aktualnie pomocy i wsparcia potrzebują nasi ukraińscy przyjaciele. Ponad 2,5 miliona naszych sąsiadów szuka tej pomocy w Polsce oraz doświadcza jej od Polaków na całym świecie. Jeszcze niedawno światowym wyzwaniem była pandemia, na którą odpowiedzieliśmy akcją „Polonia4Neighbours”. Później, razem dopominaliśmy się o uwolnienie polskich działaczy na Białorusi.  Teraz znowu pokazujemy „polski gen solidarności” – tym razem stojąc z Ukrainą i wspierając ją w walce o wolność. Działania Polonii na całym świecie – akcje charytatywne czy protesty antywojenne – budzą mój ogromny szacunek i dumę z bycia Polakiem. Z głębi serca za nie Państwu dziękuję.

Szanowni Rodacy!

Składam Wam życzenia spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych oraz wielu łask od Zmartwychwstałego. Życzę jak najwięcej energii do dalszych działań wspólnotowych i dla dobra środowisk polskich poza granicami kraju. Zachowując naszą polską tradycję, możemy razem stawić czoła złu! Oby w przeżywaniu tajemnicy umierania z Chrystusem odrodziło się nowe życie w nas i wokół nas!

Chrystus Zmartwychwstał! Wesołego Alleluja! 

Szymon Szynkowski vel Sęk
Sekretarz Stanu ds. polityki europejskiej, Polonii oraz dyplomacji publicznej i kulturalnej

https://www.facebook.com/PolskyInstitutBratislava/videos/1900474906820087

Scheduled ical Google outlook Aktualności

Program Instytutu Polskiego w Bratysławie | MAJ

Zapraszamy do przeczytania lub pobrania programu Instytutu Polskiego w Bratysławie na maj i czerwiec 2023 r. w języku słowackim.
02 05.2023 Aktualności

Konkurs Historyczny Ministra Spraw Zagranicznych na najlepsze

Minister Spraw Zagranicznych ogłasza konkurs na najlepszą publikację obcojęzyczną promującą historię Polski i najlepszą publikację w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji, które zostały wydane w roku 2022. Autorzy mogą zgłaszać swoje książki do 1 czerwca 2023 r.
31 03.2023 Aktualności

Program Instytutu Polskiego w Bratysławie | KWIECIEŃ

Zapraszamy do przeczytania lub pobrania programu Instytutu Polskiego w Bratysławie na kwiecień 2023 r. w języku słowackim.
29 03.2023 Aktualności