23.08.2022 Aktualności

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych

23 sierpnia, w rocznicę zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow, obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.

Dla Polski i wielu innych społeczeństw Europy porozumienie zawarte przez ministrów spraw zagranicznych Wiaczesława Mołotowa (ZSRS) i Joachima von Ribbentropa (III Rzesza) oznaczało utratę niepodległości, kilka milionów ofiar, straty terytorialne i materialne oraz wieloletnie zniewolenie. Pakt pomiędzy dwoma totalitaryzmami przyczynił się nie tylko do wybuchu II wojny, lecz również do podziału Europy, Holokaustu, ludobójstw, zesłań i przesiedleń wielu milionów osób.

23 września 2008 r. Parlament Europejski w Strasburgu ustanowił Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, który jest obchodzony 23 sierpnia. Po raz pierwszy w Polsce obchodzono go 11 lat temu – 23 sierpnia 2011 r. podpisano Deklarację Warszawską. Jej sygnatariusze akcentowali m.in. konieczność podtrzymywania w pamięci Europejczyków konsekwencji działań reżimów totalitarnych i wezwali Unię Europejską do prowadzenia dokumentacji związanej z tymi zbrodniami.

Kluczowym organizatorem działań w Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych jest od 2010 r. Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ENRS), której sekretariat znajduje się w Warszawie. Jest to międzynarodowe przedsięwzięcie, które bada, dokumentuje oraz upowszechniania wiedzę o historii Europy XX wieku i sposobach jej upamiętniania, ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia.

Scheduled ical Google outlook Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości 🗓

105 lat temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość.
11 11.2023 Aktualności

Niepodległa do hymnu! 🗓

Moja niepodległa, twoja niepodległa, nasza niepodległa! Uczcijmy razem fakt, że 105 lat temu Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada w samo południe zaśpiewajmy razem Mazurka Dąbrowskiego.
08 11.2023 Aktualności

Program Instytutu Polskiego w Bratysławie | LISTOPAD

Zapraszamy do przeczytania lub pobrania programu Instytutu Polskiego w Bratysławie na listopad i grudzień 2023 r. w języku słowackim.
30 10.2023 Aktualności