23.08.2022 Aktualności

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych

23 sierpnia, w rocznicę zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow, obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.

Dla Polski i wielu innych społeczeństw Europy porozumienie zawarte przez ministrów spraw zagranicznych Wiaczesława Mołotowa (ZSRS) i Joachima von Ribbentropa (III Rzesza) oznaczało utratę niepodległości, kilka milionów ofiar, straty terytorialne i materialne oraz wieloletnie zniewolenie. Pakt pomiędzy dwoma totalitaryzmami przyczynił się nie tylko do wybuchu II wojny, lecz również do podziału Europy, Holokaustu, ludobójstw, zesłań i przesiedleń wielu milionów osób.

23 września 2008 r. Parlament Europejski w Strasburgu ustanowił Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, który jest obchodzony 23 sierpnia. Po raz pierwszy w Polsce obchodzono go 11 lat temu – 23 sierpnia 2011 r. podpisano Deklarację Warszawską. Jej sygnatariusze akcentowali m.in. konieczność podtrzymywania w pamięci Europejczyków konsekwencji działań reżimów totalitarnych i wezwali Unię Europejską do prowadzenia dokumentacji związanej z tymi zbrodniami.

Kluczowym organizatorem działań w Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych jest od 2010 r. Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ENRS), której sekretariat znajduje się w Warszawie. Jest to międzynarodowe przedsięwzięcie, które bada, dokumentuje oraz upowszechniania wiedzę o historii Europy XX wieku i sposobach jej upamiętniania, ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia.

Scheduled ical Google outlook Aktualności

Głosuj na Warszawę w finałowej stawce plebiscytu

Warszawa, jako jedyne miasto w Polsce, została nominowana do finału prestiżowego konkursu „European Best Destinations 2023”. Oznacza to, że stolica Polski znalazła się w gronie 20 najbardziej atrakcyjnych turystycznie europejskich miast i regionów.
25 01.2023 Aktualności

Program Instytutu Polskiego w Bratysławie | STYCZEŃ

Zapraszamy do przeczytania lub pobrania programu Instytutu Polskiego w Bratysławie na styczeń i luty 2023 r. w języku słowackim.
12 01.2023 Aktualności

Rocznice i patroni 2023 roku 🗓

Sejm i Senat wybrały osobistości, które są patronami 2023 roku z okazji okrągłych rocznic ich urodzin lub śmierci. W ciągu 2023 roku upamiętnimy więc następujące osobistości:
09 01.2023 Aktualności