3.10.2022 - 27.10.2022 Film, Inne, Literatura, Muzyka, Wystawy

7. Polskie Dni: Cześć, Prešov!

Dni Polskie już po raz siódmy zawitają do Preszowa. Ich celem jest tradycyjnie przyciągnąć uwagę na polską kulturę, sztukę, muzykę, film i turystykę. Serdecznie zapraszamy do Preszowa, program jest naprawdę bogaty!

WYDZIAŁ FILOZOFICZNY, UNIWERSYTET PRESZOWSKI W PRESZOWIE
Ul. 17. novembra 1
Wydarzenia pod patronatem Dziekana Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Preszowskiego w Preszowie prof. PhDr. Beaty Balogovej, PhD., MBA

3.10 poniedziałek
13:15 / Jak skutecznie promować Polskę za granicą – Instytuty Polskie i ich działalność
(wykład), dr Piotr Drobniak / sala nr 234

5.10 środa
8:55
/ Kieślowski. Zbliżenie (prezentacja książki z dyskusją), Katarzyna Surmiak-Domańska, sala nr 234

12.10 środa
8:00 / Nowe feminatywy w języku polskim
(wykład), doc. Mgr. Marta Vojteková, PhD. / sala nr 234

18.10 wtorek
8:55 / Mój rodak Tranoscius, mój sąsiad Hviezdoslav
(prezentacja książki z dyskusją), Zbigniew Machej / sala nr 234

19.10 środa
8:55
/ Tajni księża. Historia nielegalnego pobytu słowackich werbistów w Polsce w latach 1957–1964 (prezentacja książki z dyskusją), dr hab. Mirosław Szumiło / sala nr 234


KONCERTY
Teatr VIOLA, ul. Tkáčska 2

5.10 środa
18:00
/ Wieczór wspomnień na Wojciecha Kilara: Anton Konya (fortepian)
Polski kompozytor Wojciech Kilar zasłynął w świecie głównie z muzyki filmowej, ale jego zakres twórczy był znacznie szerszy. Podczas tego muzycznego wieczoru zaprezentowane zostaną najbardziej znane melodie filmowe Kilara oraz źródła artystyczne, z których czerpał.

11.10 wtorek
18:00
/ Konikiewicz Trio – Wojciech Konikiewicz (fortepian), Arek Skolik (perkusja), Marcin Lamch (kontrabas): New Jazz Dialect
W 2015 roku Wojciech Konikiewicz przedstawił nową odsłonę swego tria, rozwijającą autorską koncepcję grania czysto akustycznego, opartego na fortepianie, eksplorującego współczesne środki wyrazu we wszystkich aspektach – od jazzu, przez muzykę współczesną do etnicznej. Polski kompozytor muzyki współczesnej, elektronicznej, filmowej i teatralnej wydał w Polsce i za granicą kilkadziesiąt albumów, które zebrały znakomite recenzje.

27.10 czwartek
18:00
/ Hommage á Karol Szymanowski: Milan Paľa (skrzypce), Katarína Paľová (fortepian)
Wieczór muzyczny z utworami znanego i cenionego na całym świecie polskiego kompozytora Karola Szymanowskiego, który żył na przełomie XIX i XX wieku. Podczas koncertu zaprezentowany zostanie wybór jego utworów na skrzypce i fortepian oraz sonata znanej polskiej kompozytorki i skrzypaczki Grażyny Bacewicz.


WYSTAWA
Galeria Átrium, ul. Floriánova 4

Czwartek 6 października
17:00 / Sylwester Stabryła: Olej na płótnie (wernisaż)


FILMY
Festiwal POcity, Cinemax Novum, Nám. Legionárov 1

10.10 poniedziałek
18:00 / NOSOROŻEC
(Nosorih, reż. Oleg Sencov, koprodukcja UA, DE, PL, 2021)
Film śledzi sprzeczne zmiany, jakie przeszła Ukraina po ogłoszeniu niepodległości. Poprzez młodego człowieka o pseudonimie „Nosorożec” oglądamy portret ciemnych stron ludzkiej natury i surowy obraz młodego człowieka zmagającego się z ciężarami młodości i zmagającego się z wewnętrznym konfliktem moralnym.

10.10 poniedziałek
19:30 / ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW
(reż. Jan P. Matuszyński, 2021)
Polska, 1983. Krajem wstrząsa sprawa licealisty Grzegorza Przemyka, który zostaje pobity na śmierć przez milicję. Oparty na prawdziwych wydarzeniach film śledzi historię Jurka, jedynego świadka bitwy, który z dnia na dzień stał się największym wrogiem państwa.

12.10 środa
20:45 / GRANICE MIŁOŚCI
(koprodukcja CZ, PL, reż. Tomasz Wiński, 2022)
Hana zaczyna czuć, że jej związek z Piotrem staje się coraz bardziej monotonny. Zaczyna więc dzielić się z Piotrem swoimi zmysłowymi fantazjami i sekretnymi marzeniami. Jednak eksperyment z wolnością może łatwo wymknąć się spod kontroli.

from to
Scheduled ical Google outlook Film >Inne >Literatura >Muzyka >Wystawy

Recital fortepianowy Piotra Pawlaka 🗓

Pod koniec lutego odbędzie się recital fortepianowy młodego i utalentowanego polskiego pianisty Piotra Pawlaka, laureata nagrody dyrektora Instytutu Polskiego w Bratysławie na Międzynarodowym Forum Pianistów "Bieszczady bez granic" w Sanoku (2022).
23 02.2023 Muzyka

Wendelin Haber, ojciec Euroregionu Tatry 🗓

Zapraszamy na projekcję filmu poświęconego Wendelinowi Haberowi, jednemu z założycieli Euroregionu Tatry oraz jego pierwszemu i wieloletniemu prezesowi, a także prezesowi honorowemu.
16 02.2023 Film

Koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o

Zapraszamy na koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu oraz 78. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
24 01.2023 Muzyka