23.03.2023 Literatura, Muzyka, Wystawy

Imaginarium – sztuka polskich kobiet

Wyobraźnia – czyli to, co łączy artystów, stała się punktem wyjścia do zorganizowania w Instytucie wyjątkowego wieczoru malarsko – poetycko – muzycznego.

Główną bohaterką będzie Joanna Zając – Slapničar, mieszkająca w Żywcu polsko – słoweńska malarka i ilustratorka, której akwarele i obrazy będzie można do 9 maja oglądać w naszej galerii.

Wydarzenie będzie jednak czymś więcej niż wernisażem, bo swoje wiersze, które były inspiracją dla prezentowanych akwarel przedstawi Marzena Ewa Krajewska, nie tylko poetka, ale też wieloletni pracownik polskiego MSZ, slawistka, bohemistka. Relacjom dyplomatycznym i kulturalnym w naszym regionie poświęciła kilkanaście lat. Kilkukrotne pobyty służbowe w Czechach i Słowenii stały się też inspiracją dla jej poezji. Chociaż specjalizuje się głównie w Czechach, to obecnie pracuje w Bratysławie.

Dodatkową atrakcją wieczoru będą improwizacje fortepianowe Leny Ledoff, jednej z najlepszych polskich pianistek jazzowych, szeroko promującej twórczość K. Komedy czy F. Chopina w niezapomnianych aranżacjach. „Imaginarium” to także tytuł jednego z wierszy M. Krajewskiej, który powstał po ataku Rosji na Ukrainę. Jak wrażliwy artysta odnajduje się w tych strasznych czasach? Jaka jest rola wyobraźni w twórczości malarskiej, poetyckiej, muzycznej? O tym rozmawiać będą zaproszone artystki, a do posłuchania tego dialogu i zadawania im pytań zapraszamy także Państwa.

23.03 / 17:00, Bratysława, Instytut Polski, Nám. SNP 27

Scheduled ical Google outlook Literatura >Muzyka >Wystawy

Mamo, ja nie chcę wojny! 🗓

Wystawa prezentuje niezwykle przejmujące dziecięce świadectwa wojny – historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939-1945, przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie, oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną tocząca się obecnie w Ukrainie, gromadzone na portalu Mom I see war.
30 09.2023 Wystawy

Biała Noc 2023 | Ondrej Revický: Pustka

Biała Noc jesienią tradycyjnie przekształca ulice Bratysławy w magiczny nocny spacer ze sztuką współczesną, światłem i iluminacjami.
29 09.2023 01 10.2023 Wystawy

Festiwal Literacki w Żylinie: Aleksandra Lipczak 🗓

Na 20. Festiwalu Literackim w Żylinie nie zabraknie również polskiej dziennikarki i reporterki Aleksandry Lipczak, która zaprezentuje swoją książkę reportażową w czeskim tłumaczeniu Lajla znaczy noc (2020, j. czeski 2023, tłum.: Martin Veselka).
28 09.2023 30 09.2023 Literatura