Inspiracją dla cyklu wystaw jest zainteresowanie duchowym postrzeganiem świata. Artyści skupiają się na uzdrawiających i regenerujących mocach natury, aby odkryć nowe sposoby redukcji stresu i znaleźć nowe źródła wiedzy w czasach współczesnej traumy i kryzysu.
Polska artystka Alicja Wysocka pracuje z rytuałami z przeszłości i ich przełożeniem na nasze otoczenie. Śledzi, jak kształtują one pewne społeczności, tworząc jednocześnie poczucie przynależności. Jej prace inspirowane są słowiańskim folklorem i tradycjami pogańskimi. W instalacji Lamentacje (2021) zastanawia się nad słowiańskimi duchami wody, symboliką wody i jej znaczeniem w różnych religiach i rytuałach. Wideo przedstawia konstelacje kobiet kąpiących się wspólnie i dokonujących aktów dewocyjnego i religijnego oczyszczenia. Wystawa trwa do 14 lipca.
14.04 / 18:00 Bratysława, tranzit.sk, Beskydská 12
Bielsko-Biała: Polska Stolica Kultury 2026 🗓
Miasto Bielsko-Biała otrzymało tytuł Polskiej Stolicy Kultury na rok 2026.
25
06.2026
21
08.2026
Wystawy
Koncert: Muzyka i sztuki plastyczne 🗓
W ramach 71. edycji festiwalu Piešťany 2026, który jest najstarszym nieprzerwanie działającym festiwalem muzycznym na Słowacji, Instytut Polski we współpracy z Domem Sztuki Filharmonii Słowackiej przygotował wyjątkowy wieczór poświęcony kobietom i ich odwadze.
08
06.2026
Muzyka, Wystawy
Marzę o deszczu: CENTRALA 🗓
Niezależna instytucja artystyczna tranzit.sk prezentuje międzynarodową wystawę zbiorową „Marzę o deszczu”, która bada wodę i deszcz nie tylko jako zjawiska naturalne, ale także jako nośniki pamięci kulturowej i rytuałów. Znaczący wkład polski w tę tematykę stanowi udział prestiżowego warszawskiego studia architektonicznego CENTRALA (Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis).
27
05.2026
28
05.2026
Wystawy