17.05.2023 Literatura

Europejska Noc Literatury 2023 | Witold Szabłowski: Rosja od kuchni

Noc Literatury, organizowana przez Czeskie Centrum we współpracy z EUNICEM, jest popularną coroczną imprezą o zasięgu ogólnokrajowym, podczas której zwiedzający mogą wysłuchać fragmentów przekładów współczesnej literatury europejskiej na język słowacki w wykonaniu znanych słowackich osobistości.

Literaturę polską reprezentuje w tym roku polski reporter Witold Szabłowski ze zbiorem reportaży Rosja od kuchni (wyd. Absynt, 2022, przekład Karol Chmel). Poprzez wspomnienia kucharzy zaglądamy pod pokrywę historii Związku Radzieckiego. Z tej książki dowiadujemy się, jak – i po co! – kucharz Stalina uczył kucharza Gorbaczowa śpiewać do drożdżowego ciasta. Kto wygrał konkurs na najlepszą stołówkę z tych, które powstały wokół Czarnobyla tuż po katastrofie. I dlaczego Breżniew nienawidził kawioru. Ale przede wszystkim zobaczymy, jak jedzenie może służyć propagandzie.

Fragment czyta słowacki aktor Ivo Gogál.

17.05 / 18:00 – 22:00 Bratysława, Słowacka Galeria Narodowa, Nám. Ľ. Štúr 4

nocliteratury.sk

Scheduled ical Google outlook Literatura

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod

W niedzielę 24 marca 2024 r. po raz siódmy obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Tego dnia mija 80 lat od zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz wszystkich ukrywanych przez nią Żydów.
25 03.2024 Literatura

Bliżej Polski V 🗓

Bliżej Polski to kontynuacja cyklu, którego celem jest promocja Polski, języka polskiego oraz studiów polonistycznych na Katedrze Języków Słowiańskich Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy.
05 03.2024 20 03.2024 Inne, Literatura

Paulina Siegień: Miasto Bajka. Wiele historii Kaliningradu

Paulina Siegień je poľská novinárka, prekladateľka a rusistka, absolventka východných štúdií na Varšavskej univerzite.
09 11.2023 Literatura