22.06.2023 Wystawy

Jerzy Nowosielski

W czerwcu zaprezentujemy twórczość i osobowość Jerzego Nowosielskiego, polskiego malarza, rysownika, scenografa, filozofa i teologa prawosławnego, uważanego za jednego z najważniejszych współczesnych ikonografów.

Z okazji 100. rocznicy urodzin Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił go jednym z patronów roku 2023. W galerii Instytutu Polskiego zwiedzający znajdą reprodukcje jego prac, a także dwie serigrafie (sygnowane grafiki) z kolekcji Instytutu Polskiego, które po raz pierwszy zostaną zaprezentowane szerszej publiczności.

Dzięki swojemu niepowtarzalnemu, indywidualnemu stylowi J. Nowosielski stał się jednym z najbardziej znanych polskich artystów XX wieku. Jego twórczość jest wybitnym przykładem współczesnego malarstwa ikonowego. Zanurzone jest w dwóch światach: prawosławnej teologii i świeckiej rzeczywistości, odwołujące się do doświadczeń wojennych i powojennych, ale także świadczące o fascynacji pięknem kobiecego ciała. Jest to sztuka, która do dziś uznawana jest za wyjątkowe zjawisko łączące sferę sacrum i profanum.

22.06 / 17:00 Bratysława, Instytut Polski, Nám. SNP 27

Scheduled ical Google outlook Wystawy

Rzeczpospolita Wielu Narodów 🗓

Od końca XIV do końca XVIII wieku na terenie dzisiejszej Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi istniała wyjątkowa republika, będąca niegdyś największym państwem europejskim, która zamiast ekspansji zbrojnej powstała w wyniku pokojowego połączenia Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.
22 04.2024 Wystawy

Ryszard Horowitz: Fotokompozycje 🗓

Ryszard Horowitz jest pionierem wykorzystania komputera w fotografii. Nazwiska tego polskiego fotografa nie sposób pominąć w żadnej z encyklopedii światowej fotografii.
17 04.2024 05 05.2024 Wystawy

SAPERE AUDE / Odvážiť sa vedieť /

Wystawa Sapere Aude zaprezentuje prace 24 artystów posługujących się malarstwem, rysunkiem i malarstwem cyfrowym.
17 04.2024 30 06.2024 Wystawy