12.08.2023 Film

4 Živly: Iluminacja (reż. K. Zanussi)

W połowie sierpnia w Bańskiej Szczawnicy odbędzie się 25. edycja Letniego Festiwalu Filmowego 4 Żywioły (9-13 sierpnia), którego tematem przewodnim będzie tym razem ŚWIATŁO.

W programie znalazł się również pokaz filmu Iluminacja polskiego reżysera Krzysztofa Zanussiego (1973, 89 min.). To filozoficzny esej o istocie ludzkiej egzystencji. Doświadczenie nagłego zrozumienia, oświecenia prawdą pociąga bohatera, który niezaspokojony studiami bez kontaktu z prawdziwą nauką, idzie własną drogą: przez pracownie fizyki i gabinety biologii, omija astrofizykę, wędruje do astrologów, bierze udział w seansach hipnotycznych, szuka odpowiedzi na dręczące pytania w szpitalach psychiatrycznych i w rozmowach z mnichami – chce poznać naturę i istotę człowieka, by właściwie wybrać swoje miejsce. Nie znajduje stanu łaski, jego kilkuletnie poszukiwania kończą się rezygnacją.

12.08 / 16:00 Bańska Szczawnica, Kino Akademik, Nám. sv. Trojice 1

www.4zivly.sk

Scheduled ical Google outlook Film

Art as Evidence: Co zrobiliście Rosjanom? 🗓

Projekt EUNIC Bratislava Art as Evidence zakończy się na początku listopada.
05 11.2023 Film

Film Chleb i sól w słowackich kinach

Debiut fabularny młodego polskiego reżysera Damiana Kocura zwrócił na siebie uwagę dzięki premierze na Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie zdobył Specjalną Nagrodę Jury w sekcji Orizzonti.
02 11.2023 Film

Cześć, Prešov! 8. Dni Polskie w Preszowie

Dni Polskie w Preszowie odbędą się już po raz ósmy! Ich celem jest tradycyjnie zwrócenie uwagi na polską kulturę, sztukę, muzykę, film i turystykę. Serdecznie zapraszamy do Preszowa, program jest naprawdę bogaty!
08 10.2023 18 11.2023 Film, Literatura, Muzyka, Wystawy