27.07.2023 - 27.08.2023 Muzyka

Polscy organiści na koncertach na Słowacji

Lato to także okres koncertów organowych organizowanych przez Towarzystwo Bachowskie na Słowacji, w których tradycyjnie biorą udział także polscy organiści.

Podczas Katedralnego Festiwalu Organowego w Bratysławie pod patronatem abp. Stanisława Zvolenskiego duet skrzypcowo-organowy Marii i Romana Peruckich zaprezentuje w czwartek 27 lipca o godz. 19:30 (Katedra pw. św. Marcina, Rudnayovo nám. 1) program Od Bacha do Regera (w repertuarze m.in. utwory J.S. Bacha, G. F. F. Mendelssohna, J. Rheinbergera, M. Regera). Roman Perucki jest profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku i pierwszym organistą Katedry Oliwskiej w Gdańsku oraz dyrektorem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina. Jest laureatem Złotego Medalu Zasłużony dla Kultury Polskiej (2005), Srebrnego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2007) oraz najwyższego odznaczenia papieskiego Pro eclessiae et Pontifice. Maria Perucka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku, solistką Kaliskiej Orkiestry Symfonicznej oraz członkiem Kwartetu Skrzypcowego 4PM.

Poza stolicą Słowacji wystąpią także inni polscy organiści.

W sobotę 5 sierpnia o godz. 19:00 Bogdan Narloch wystąpi na Festiwalu Organowym w Modrej (Słowacki Kościół Ewangelicki, Dolna 5).

W niedzielę 13 sierpnia Patryk Podwojski zagra w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Dolnym Kubinie (Nemocničná, Brezovec) w ramach Kubińskiego Festiwalu Organowego.

A w trnawskiej Bazylice św. Mikołaja (Plac św. Mikołaja 1), Mateusz Rzewuski wystąpi podczas Trnawskich Dni Organowych w niedzielę 27 sierpnia o godz. 20:00, wraz z żoną Angeliką Rzewuską, która wzbogaci koncert sopranowym wokalem. W programie ich koncertu znajdą się kompozycje J. S. Bacha, J. Pachelbela, G. F. Haendla, M. Bartholdy’ego, M. Surzyńskiego i innych.

from to
Scheduled ical Google outlook Muzyka

Sharpe festival 2024 🗓

Pod koniec kwietnia odbędzie się kolejna edycja międzynarodowego festiwalu muzycznego Sharpe, który jest jednym z najbardziej prestiżowych festiwali showcase'owych na Słowacji.
25 04.2024 27 04.2024 Muzyka

Unleashed Cooperation 🗓

Polski kwintet jazzowy Unleashed Cooperation odwiedzi w kwietniu Słowację. Nazwa zespołu odzwierciedla fascynację różnorodnością wielu stylów muzycznych, którymi zajmują się muzycy.
20 04.2024 27 04.2024 Muzyka

Wolność i ucisk – śmierć i odkupienie

Państwowa Filharmonia w Koszycach zaprezentuje koncert poświęcony smutnej 80. rocznicy deportacji żydowskich kobiet z Koszyc oraz pamięci zamordowanych ofiar.
11 04.2024 Muzyka