2.07.2023 Literatura

Polska biblioteka blisko Was: W. Szymborska – 100. rocznica urodzin

Na początku lipca przypada 100. rocznica urodzin polskiej poetki Wisławy Szymborskiej, krytyczki literackiej i tłumaczki poezji francuskiej, która publikowała od pierwszej połowy lat 50. do końca życia.

Zdobyła literacką Nagrodę Nobla i opublikowała 13 zbiorów poezji, z których część została przetłumaczona na język słowacki. W swojej poezji posługiwała się anegdotami i metaforami doprawionymi gorzkim humorem i ironią. Jej osobowość i twórczość przybliży Sylwia Gałajda, słowacka tłumaczka zbioru poezji Trochu o duši (Trochę o duszy), w ramach miniserii Literackie Urodziny cyklu Polska biblioteka blisko Was.

2.07 ONLINE
facebook.com/PolskyInstitutBratislava

Scheduled ical Google outlook Literatura

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod

W niedzielę 24 marca 2024 r. po raz siódmy obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Tego dnia mija 80 lat od zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz wszystkich ukrywanych przez nią Żydów.
25 03.2024 Literatura

Bliżej Polski V 🗓

Bliżej Polski to kontynuacja cyklu, którego celem jest promocja Polski, języka polskiego oraz studiów polonistycznych na Katedrze Języków Słowiańskich Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy.
05 03.2024 20 03.2024 Inne, Literatura

Paulina Siegień: Miasto Bajka. Wiele historii Kaliningradu

Paulina Siegień je poľská novinárka, prekladateľka a rusistka, absolventka východných štúdií na Varšavskej univerzite.
09 11.2023 Literatura