28.09.2023 - 30.09.2023 Literatura

Festiwal Literacki w Żylinie: Aleksandra Lipczak

Na 20. Festiwalu Literackim w Żylinie nie zabraknie również polskiej dziennikarki i reporterki Aleksandry Lipczak, która zaprezentuje swoją książkę reportażową w czeskim tłumaczeniu Lajla znaczy noc (2020, j. czeski 2023, tłum.: Martin Veselka).

Książka na każdym kroku rozpięta jest między historią i współczesnością, między reportażem i esejem. Równie ważne są tu arabsko-wielokulturowa przeszłość Al-Andalus, jak i to, jak rezonuje ona dziś. Opisując średniowiecze i początki nowożytnego świata, autorka wyławia zadziwiająco aktualne wątki i pokazuje, jak dzisiejsi Andaluzyjczycy i Andaluzyjki obchodzą się z tym nietypowym dziedzictwem (nie brakuje takich, którzy mówią, że są „potomkami Maurów”), oraz jak dziś w praktyce wygląda wielokulturowość tego regionu (Andaluzja nazywana jest „nową Lampedusą”).

Książka pomaga nam zrozumieć jedną z fundamentalnych kwestii naszych czasów, relacje Europy ze światem muzułmańskim i arabskim. Książka zdobyła Nagrodę im. Beaty Pawlak i była nominowana do prestiżowej Nagrody Nike.

28-30.09. Żylina, Nowa Synagoga, J. M. Hurbana 11

zlf.sk

from to
Scheduled ical Google outlook Literatura

Paulina Siegień: Miasto Bajka. Wiele historii Kaliningradu

Paulina Siegień je poľská novinárka, prekladateľka a rusistka, absolventka východných štúdií na Varšavskej univerzite.
09 11.2023 Literatura

Bystra główka / Vševedko 🗓

Dr Silvia Subiak-Wtoreková przygotowała polsko-słowacką książkę dla dzieci w wieku szkolnym Bystra główka / Vševedko.
27 10.2023 Literatura

Cześć, Prešov! 8. Dni Polskie w Preszowie

Dni Polskie w Preszowie odbędą się już po raz ósmy! Ich celem jest tradycyjnie zwrócenie uwagi na polską kulturę, sztukę, muzykę, film i turystykę. Serdecznie zapraszamy do Preszowa, program jest naprawdę bogaty!
08 10.2023 18 11.2023 Film, Literatura, Muzyka, Wystawy