12.09.2023 - 31.10.2023 Wystawy

Papier, włókno, tkanina

„Papier, włókno, tkanina” to wystawa prezentująca dorobek czterech artystek, których twórcze poszukiwania koncentrują się wokół szeroko rozumianego włókna.

Podczas ekspozycji oglądać można obiekty z ręcznie czerpanego papieru oraz tkaniny, które są formą osobistej, artystycznej wypowiedzi o unikatowym i metamorficznym charakterze.

Obiekty powstałe z papieru, bazującego na surowcu z recyklingu oraz uzyskanego z materii organicznych, tworzonych przez polskie artystki Agnieszkę Chrzanowską-Małys, Sylwię Lis-Personę i Elżbietę Zrobek, dopełniają tkaniny ukraińskiej artystki Olgi Didkivskiej opowiadające o eksploracji kosmosu.

Każda z artystek pokazuje nam swój osobisty fragment przestrzeni. Mimo wspólnego mianownika jakim jest włókno, każda prowadzi nas przez indywidualny świat. Wyszyty, „wyczerpany”, wykreowany z własnych kolorów, rytmów, struktur i światła. Dzięki tym wszystkim zabiegom i widz włącza się w obieg odczuwania. Na chwilę może zachwycić się i zadumać nad ulotnością i przemijalnością, ale i nad banalną codziennością, która okazała się być początkiem – zalążkiem wystawy.

Niezwykły splot zdarzeń, trudna i bolesna rzeczywistość, wybuch wojny w Ukrainie i nagła ucieczka Olgi Didkivskiej z domu, zmusiła ją do poszukania nowej przystani. Podczas drogi pełnej niewiadomych, ale i bolesnych przeżyć, dzięki przyjaźni i wsparciu oraz uniwersalnemu językowi sztuki pojawiła się propozycja Pani Anny Opalińskiej – Dyrektorki Polskiego Instytutu w Bratysławie, by na ścianach Instytutu zawisły obiekty o niezwykłej wrażliwości i sile wyrazu.

Niezaprzeczalną cechą wspólną wszystkich prezentowanych prac jest indywidualny charakter, a ich uważne oglądanie pozwala na dostrzeżenie wielorakich możliwości jakie daje włókno i wytworzone z niego podłoże.

Papier, jego malarskość, sensualność i lekkość, wzbogacona obecnością tkanin i przenikających, splatających, zatapiających i nawarstwiających się nici, tworzą niezwykłe kompozycje i opowieści o skojarzeniach i interpretacjach. Odkrywać ma je odbiorca, który powinien pamiętać, że obcuje z materią wziętą bezpośrednio z natury.

Podczas wernisażu odbędzie się również minikoncert odnoszącej sukcesy i utalentowanej słowackiej śpiewaczki Tatiany Hajzušovej, laureatki wielu międzynarodowych konkursów wokalnych, w akompaniamencie pianisty Branko Ladiča, pedagoga Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie. W programie koncertu znajdą się utwory polskich kompozytorów Karola Szymanowskiego i Witolda Lutowsławskiego, a także włoskiego kompozytora Giuseppe Verdiego.

12.09 / 17:00 Bratysława, Instytut Polski, Nám. SNP 27

from to
Scheduled ical Google outlook Wystawy

Wygnańcy z Wyboru 🗓

Wystawa Wygnańcy z Wyboru przedstawia historię polskich pisarzy, którzy na znaczną część swojego życia opuścili Polskę, by tworzyć literaturę bez ograniczeń cenzury. Na emigracji napisali najpiękniejsze historie, które do dziś czytane są przez ludzi na całym świecie.
26 08.2024 Wystawy

Plató Creative Clash: Nowa fala fali 🗓

Platforma Plató Creative Clash ma na celu zaprezentowanie wzajemnego oddziaływania mody, sztuki i rzemiosła, a tegoroczna 6. edycja koncentruje się na "kobiecym" rzemiośle, tj. haftowaniu, szydełkowaniu, tkaniu, we współczesnym języku, w wyborze instalacji trzech artystek: Evy Cisarovej (Słowacja), Martiny Kocmanovej (Czechy) i Ľudmili Bubánovej (Polska).
31 07.2024 Wystawy

Design bez granic 🗓

Jubileuszowa, 20. edycja wystawy Design Without Borders odwiedzi również Bratysławę. Z tej okazji wystawa, składająca się z kilku jednostek tematycznych, koncentruje się nie tylko na tradycyjnych motywach projektowania, ale także na współczesnej biżuterii, obiektach dźwiękowych, a także pracach ekologicznych i społecznie odpowiedzialnych.
13 07.2024 10 08.2024 Wystawy