12.09.2023 - 31.10.2023 Wystawy

Papier, włókno, tkanina

„Papier, włókno, tkanina” to wystawa prezentująca dorobek czterech artystek, których twórcze poszukiwania koncentrują się wokół szeroko rozumianego włókna.

Podczas ekspozycji oglądać można obiekty z ręcznie czerpanego papieru oraz tkaniny, które są formą osobistej, artystycznej wypowiedzi o unikatowym i metamorficznym charakterze.

Obiekty powstałe z papieru, bazującego na surowcu z recyklingu oraz uzyskanego z materii organicznych, tworzonych przez polskie artystki Agnieszkę Chrzanowską-Małys, Sylwię Lis-Personę i Elżbietę Zrobek, dopełniają tkaniny ukraińskiej artystki Olgi Didkivskiej opowiadające o eksploracji kosmosu.

Każda z artystek pokazuje nam swój osobisty fragment przestrzeni. Mimo wspólnego mianownika jakim jest włókno, każda prowadzi nas przez indywidualny świat. Wyszyty, „wyczerpany”, wykreowany z własnych kolorów, rytmów, struktur i światła. Dzięki tym wszystkim zabiegom i widz włącza się w obieg odczuwania. Na chwilę może zachwycić się i zadumać nad ulotnością i przemijalnością, ale i nad banalną codziennością, która okazała się być początkiem – zalążkiem wystawy.

Niezwykły splot zdarzeń, trudna i bolesna rzeczywistość, wybuch wojny w Ukrainie i nagła ucieczka Olgi Didkivskiej z domu, zmusiła ją do poszukania nowej przystani. Podczas drogi pełnej niewiadomych, ale i bolesnych przeżyć, dzięki przyjaźni i wsparciu oraz uniwersalnemu językowi sztuki pojawiła się propozycja Pani Anny Opalińskiej – Dyrektorki Polskiego Instytutu w Bratysławie, by na ścianach Instytutu zawisły obiekty o niezwykłej wrażliwości i sile wyrazu.

Niezaprzeczalną cechą wspólną wszystkich prezentowanych prac jest indywidualny charakter, a ich uważne oglądanie pozwala na dostrzeżenie wielorakich możliwości jakie daje włókno i wytworzone z niego podłoże.

Papier, jego malarskość, sensualność i lekkość, wzbogacona obecnością tkanin i przenikających, splatających, zatapiających i nawarstwiających się nici, tworzą niezwykłe kompozycje i opowieści o skojarzeniach i interpretacjach. Odkrywać ma je odbiorca, który powinien pamiętać, że obcuje z materią wziętą bezpośrednio z natury.

Podczas wernisażu odbędzie się również minikoncert odnoszącej sukcesy i utalentowanej słowackiej śpiewaczki Tatiany Hajzušovej, laureatki wielu międzynarodowych konkursów wokalnych, w akompaniamencie pianisty Branko Ladiča, pedagoga Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie. W programie koncertu znajdą się utwory polskich kompozytorów Karola Szymanowskiego i Witolda Lutowsławskiego, a także włoskiego kompozytora Giuseppe Verdiego.

12.09 / 17:00 Bratysława, Instytut Polski, Nám. SNP 27

from to
Scheduled ical Google outlook Wystawy

Sztuka z naszych szeregów | Magdalena Jančúrová:

Tradycyjnie w grudniu w galerii Instytutu Polskiego prezentowane są prace Polaków mieszkających na Słowacji, dzięki którym wzbogacili oni słowacką kulturę.
13 12.2024 Wystawy

Tamara Łempicka 🗓

Tamara Łempicka była najsłynniejszą malarką portretową przełomu lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku i pionierką stylu Art Deco, której obrazy sprzedają się obecnie na aukcjach za ponad dwadzieścia milionów dolarów.
02 12.2024 Wystawy

Zula Rabikowska: Nic, tylko Kurtyna | OFF

Festiwal OFF w Bratysławie odbywa się równolegle z Miesiącem Fotografii i uzupełnia swój program o platformę dla świeżych talentów sceny fotograficznej.
14 11.2024 12 01.2025 Wystawy