8.10.2023 - 18.11.2023 Film, Literatura, Muzyka, Wystawy

Cześć, Prešov! 8. Dni Polskie w Preszowie

Dni Polskie w Preszowie odbędą się już po raz ósmy! Ich celem jest tradycyjnie zwrócenie uwagi na polską kulturę, sztukę, muzykę, film i turystykę. Serdecznie zapraszamy do Preszowa, program jest naprawdę bogaty!

PROGRAM NA UNIWERSYTECIE PRESZOWSKIM W PRESZOWIE

Instytut Studiów Środkowoeuropejskich, Wydział Filozoficzny UP w Preszowie, Ul. 17. novembra 1
Wydarzenia pod patronatem Dziekana WF UP w Preszowie prof. PhDr. Beaty Balogovej, PhD., MBA

10. 10. / 13:15 / Czytelnia Główna Biblioteki Uniwersyteckiej UP
Doc. Mgr. Ján Gavura, PhD.
Wykład: Wisława Szymborska jako poetka globalna

11. 10. / 9:45 / WF UP, sala nr 234
Doc. Mgr. Marek Mitka, PhD., DiS.art.
Warsztaty translatorskie z poezją W. Szymborskiej

11. 10. / 14:10 / Czytelnia Główna Biblioteki Uniwersyteckiej UP
Prezentacja autorska książki podróżniczej Jadąc do Babadag z udziałem jej autora Andrzeja Stasiuka
Spotkanie dyskusyjne moderowane przez prof. Petera Kášę
Następnie, wieczorem o godzinie 19:00, Andrzej Stasiuk wystąpi w ramach dyskusji dla szerokiej publiczności w Libresso Books & Coffee (Hlavná 29) w ramach festiwalu Absynt naživo.

12. 10. / 9:45 / WF UP, sala nr 234
Mgr. Silvia Kaščáková, PhD.
Wykład: Śmietnik dla wierszy. Twórczość W. Szymborskiej jako inspiracja w warsztacie twórczego pisania

19. 10. / 10:00 / WF UP, sala nr 91
Wykład Ambasadora RP na Słowacji na temat Rzeczypospolita Wielu Narodów oraz prezentacja broszury edukacyjnej na ten temat.

19. 10. / 10:40 / foyer VŠA obok sali nr 94
Wernisaż wystawy Rzeczpospolita Wielu Narodów
Od końca XIV do końca XVIII wieku na terenie dzisiejszej Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi istniała wyjątkowa republika, będąca niegdyś największym państwem europejskim, która zamiast ekspansji zbrojnej powstała w wyniku pokojowego połączenia Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Mowa o Unii Polsko-Litewskiej (zwanej też Unią Lubelską lub Rzeczpospolitą Obojga Narodów). Choć Rzeczpospolita stopniowo ulegała presji otaczających ją monarchii absolutystycznych, z caratem moskiewskim na czele, przetrwała jej spuścizna w postaci etosu wolności obywatelskiej, demokratycznego uczestnictwa i różnorodności.

23. 10. / 15:30 / Czytelnia Główna Biblioteki Uniwersyteckiej UP
Dr. Agnieszka Tambor (Polska Półka Filmowa)
Wykład na temat filmu Demon, którego projekcja nastąpi po wykładzie
23. 10. / 16:30 / Czytelnia Główna Biblioteki Uniwersyteckiej UP
Demon (reż. Marcin Wrona, 2015, 90 min.)
Piotr, nazywany przez przyjaciół Pytonem, przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą. W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Plany komplikują się, gdy w przeddzień wesela mężczyzna znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji. W trakcie oględzin dochodzi do nieszczęśliwego wypadku. Piotr traci przytomność, a po odzyskaniu świadomości odkrywa, że jego makabryczne znalezisko zniknęło, a on sam nie potrafi przypomnieć sobie niczego z ostatnich godzin. Tymczasem rozpoczyna się wesele. Zaproszeni na ceremonię goście, na czele z bratem Żanety – Jasnym, dostrzegają, że z panem młodym zaczyna dziać się coś niepokojącego…

24. 10. / 9:45 / WF UP, sala nr 234
Doc. Vladislav Grešlík, ArtD.
Wykład: Jerzy Nowosielski i jego okna na wieczność


FILMY

FESTIWAL FILMOWY POCITY
Cinemax Novum, Nám. legionárov 1
pocityfilm.sk

8. 10. / 17:30 / KRÓTKIE FILMY (MFF FEBIOFEST)
Wybór polskich filmów krótkometrażowych w selekcji dramaturgicznej Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Febiofest.
Followers: Live Shooting (r. Jakub Radej, 2022, 29 min.)
Plantárium (r. Tomek Ducki, 2020, 7 min.)
Plot (r. Tomasz Wolski, 2022, 19 min.)
Metro (r. Natalia Krawczuk, 2019, 10 min.)
Moja krajina taká krásna (r. Grzegorz Paprzycki, 2019, 19 min.)

8. 10. / 17:30 / CHLEB I SÓL (r. Damian Kocur, 2022, 99 min.)
Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum.

9. 10. / 19:30 / LOMBARD (r. Łukasz Kowalski, 2022, 81 min.)
Ulice szare, dzielnica biedna, a w tym wszystkim para kolorowych ptaków. Charakterna Jola i pomysłowy Wiesiek od lat prowadzą jeden z największych lombardów w Europie. Biznes, który niegdyś cieszył się sporym powodzeniem, dziś podupada. Bytomskie przedmieścia, dokąd przeniesiono magazyn, utrudniają dotarcie do klientów i przedsiębiorstwo bardzo szybko staje się nierentowne. Sytuacji nie ułatwiają rodzinne niesnaski, związek pary wisi na włosku. Wyprzedaże nie pomagają, ale Jola nie daje za wygraną i wpada na pewien pomysł. Czy coraz bardziej skonfliktowanej parze uda się uniknąć bankructwa i odbudować relację? Sprawdźcie, czy można odnaleźć miłość wśród sterty kabli.

10. 10. / 17:00 / WSZYSTKIE NASZE STRACHY (r.  Lukasz Ronduda, Łukasz Gutt, 2021, 90 min.)
Daniel (Dawid Ogrodnik) jest artystą, katolikiem i aktywistą. Domy w rodzinnej miejscowości ozdobione są jego imponującymi malowidłami, rzeźby trafiają na cenione wystawy w Warszawie, a instalacje w rodzaju podświetlonej i pozdrawiającej głosami mieszkańców kapliczki służą lokalnej wspólnocie. Jego znakiem rozpoznawczym jest bluza ozdobiona tęczowymi elementami. Jako głęboko wierzący katolik, Daniel angażuje się w sprawy duchowe. Mężczyzna uważa, że kościół nie powinien być miejscem wykluczenia a w jego wspólnocie jest miejsce dla każdego bez względu na światopogląd i osobiste wybory. W wyniku dramatycznych wydarzeń Daniel decyduje się na wzięcie udziału w odważnej walce w obronie swoich idei i postanawia rozprawić się z homofobią mieszkańców rodzinnej miejscowości.


WYSTAWY

Jerzy Nowosielski
18. 10. / 17:00 / Galeria miejska Caraffka, Jarková 28a
pkopresov.sk/mestska-galeria-caraffka.html
Twórczość i osobowość Jerzego Nowosielskiego, polskiego malarza, rysownika, scenografa, filozofa i teologa prawosławnego, uważanego za jednego z najważniejszych współczesnych ikonografów, poznają także zainteresowane osoby na wschodniej Słowacji. Z okazji 100. rocznicy urodzin Sejm RP ogłosił go jednym z patronów roku 2023. Dzięki swojemu niepowtarzalnemu, indywidualnemu stylowi J. Nowosielski stał się jednym z najbardziej znanych polskich artystów XX wieku. Jego twórczość jest wybitnym przykładem współczesnego malarstwa ikonowego. Zanurzone jest w dwóch światach: prawosławnej teologii i świeckiej rzeczywistości, odwołujące się do doświadczeń wojennych i powojennych, ale także świadczące o fascynacji pięknem kobiecego ciała. Jest to sztuka, która do dziś uznawana jest za wyjątkowe zjawisko łączące sferę sacrum i profanum. Wystawa potrwa od 10 października do 3 listopada z wernisażem 18 października.

Rafał Pacześniak: O miłość wołanie
19. 10. / 17:00 / Galéria Átrium, Floriánova 6
W najnowszej serii obrazów Testimonia corporis Rafał Pacześniak stawia podstawowe pytania o duchowy a jednocześnie cielesny, ludzki wymiar naszej wiary. Przy pierwszym oglądzie jego prace mają wydźwięk apokaliptyczny, autor niemal obsesyjnie kontrastuje bowiem motywy katastroficzne z religijnymi […]. Artysta stosuje zróżnicowaną fakturę i nasyconą kolorystykę. Zawdzięcza ją swoim pedagogom z krakowskiej Akademii: Stanisławowi Rodzińskiemu i Grzegorzowi Bednarskiemu […]. Sam proces malowania dramatycznych przedstawień może być już gestem zamawiania, „oswajania” nieszczęść. Nie powinien być jednak gestem magicznym, lecz świadectwem modlitwy do Boga, swoistym wotum z prośbą o głęboką wiarę, która – jak głosi tytuł jednego z obrazów Rafała Pacześniaka – jest wołaniem o miłość (fragmenty eseju Adama Organisty).


KONCERTY

Lala Czaplicka & Gang Tango: Tangosphere
Festiwal Prešovská hudobná jeseň 2023
18. 10. / 19:00 / Park kultúry a oddychu, Hlavná 50
Najpiękniejsze polskie i światowe tanga A. Piazzolli, C. Gardela, J. Peterburskiego, W. Szpilmana, H. Kuźniaka, T. Mullera i innych wykonają na koncercie w ramach Preszowskiej Jesieni Muzycznej wybitni polscy artyści, uznani wirtuozi i znawcy tanga, koncertujący na całym świecie: zespół Gang Tango w składzie Grzegorz Lalek (skrzypce), Piotr Kopietz (bandonium), Mirek Feldgebel (fortepian), Sebastian Wypych (kontrabas) wraz z polską wokalistką Lalą Czaplicką. Kompilacja polskich i argentyńskich utworów z repertuaru nawiązuje do kolebki stylu – tanga argentyńskiego – ale także do ogromnej liczby tang napisanych przez polskich kompozytorów okresu międzywojennego.

Muzyka trzech kolorów Krzysztofa Kieślowského
26. 10. / 18:00 / Teatr VIOLA, Tkáčska 6507
violapresov.sk
Muzyka rzech kolorów Krzysztofa Kieślowskiego. Retrospektywne przypomnienie kultowej trylogii filmowej reżysera z muzyką Zbigniewa Preisnera. 30 lat od premiery pierwszej części – Niebieskiego. Wieczór muzyczny prowadzony przez Soňę Parilákovą z udziałem Antona Kónyi (fortepian).


from to
Scheduled ical Google outlook Film Literatura Muzyka Wystawy

Visegrad Music Youth Academy 🗓

Projekt Visegrad Music Youth Academy ma na celu podniesienie poziomu artystycznego młodych muzyków grających na instrumentach smyczkowych i flecie.
28 08.2024 30 08.2024 Muzyka

Wygnańcy z Wyboru 🗓

Wystawa Wygnańcy z Wyboru przedstawia historię polskich pisarzy, którzy na znaczną część swojego życia opuścili Polskę, by tworzyć literaturę bez ograniczeń cenzury. Na emigracji napisali najpiękniejsze historie, które do dziś czytane są przez ludzi na całym świecie.
26 08.2024 Wystawy

Festiwal Kolovrátok: Kroke 🗓

W drugiej połowie sierpnia w sali koncertowej Kościoła Klarysek odbędzie się festiwal muzyczny Kolovrátok . Podczas czterech letnich dni (19-22 sierpnia) na odwiedzających czeka seria wieczorów koncertowych. W czwartek, 22 sierpnia, festiwal zakończy polski zespół Kroke.
22 08.2024 Muzyka