6.10.2023 Muzyka

Karol Szymanowski: Król Roger (BHS 2023)

Po udanej zeszłorocznej premierze Państwowy Teatr w Koszycach wystawi operę Król Roger, arcydzieło polskiego kompozytora Karola Szymanowskiego, w ramach festiwalu BHS 2023 w Bratysławie.

Karol Szymanowski napisał libretto we współpracy ze swoim kuzynem Jarosławem Iwaszkiewiczem, który później został znanym polskim pisarzem. Szymanowski, po kilku wizytach we Włoszech i na Sycylii, był zafascynowany ich kulturą i historią. Bachantki Eurypidesa, Fajdros i Sympozjon Platona, a także dzieła Friedricha Nietzschego stały się również duchową inspiracją dla króla Rogera. Fabuła opery to historia władcy Rogera jako przedstawiciela systemu społecznego, świata racjonalności, który zostaje zakłócony przez tajemniczego Pasterza. Wraz z pojawieniem się współczesnego proroka zachwianiu ulega nie tylko dotychczasowy porządek społeczny, ale także rozpoczyna się osobista przemiana Rogera.

Karol Szymanowski stworzył w operze charakterystyczny język muzyczny, który czerpie z różnych stylów kompozytorskich i muzycznych. W charakterystyce przeciwstawnych światów odnajdujemy wpływy muzyki współczesnej początku XX wieku, egzotyczne motywy orientalne, ale słyszymy też góralskie śpiewy z Tatr.

W roli głównej wystąpi Michał Partyka, laureat międzynarodowych konkursów wokalnych, solista Opery Paryskiej i Teatru Wielkiego w Warszawie.

6.10. / 19:30 Bratysława, Sala koncertowa Filharmonii Słowackiej, Medená 3

www.sdke.sk

Scheduled ical Google outlook Muzyka

Olga Pasiecznik i Natalia Pasiecznik: Recital pieśni

24 lutego przypada druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Z tej okazji zapraszamy na koncert pieśni polskich i ukraińskich w wykonaniu sopranistki Olgi Pasiecznik i pianistki Natalii Pasiecznik.
27 02.2024 Muzyka

Iwaszkiewicz – Szymanowski – Król Roger |

20 lutego 1894 r. w Kalniku na terenie dzisiejszej Ukrainy (obwód winnicki) urodził się jeden z najwybitniejszych polskich poetów i pisarzy XX wieku, Jarosław Iwaszkiewicz.
26 02.2024 Muzyka

KONCERT ODWOŁANY | Międzynarodowy Dzień Pamięci o

W związku z nagłą hospitalizacją Pana Miroslava Ráca, koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu we wtorek 30 stycznia 2024 r. w Instytucie Polskim w Bratysławie zostaje odwołany. Dziękujemy za zrozumienie.
30 01.2024 Muzyka