5.11.2023 Film

Art as Evidence: Co zrobiliście Rosjanom?

Projekt EUNIC Bratislava Art as Evidence zakończy się na początku listopada.

Zapraszamy na festiwal oraz pokaz filmu dokumentalnego Michala Fuliera i Jany Bučki Kovalčíkovej zatytułowanego Co zrobiliście Rosjanom?, który odbędzie się w ramach Festiwalu Jeden Świat.

Dokument przedstawia codzienną rzeczywistość narodu ukraińskiego i ludzi, którzy są zależni od pomocy innych w kraju ogarniętym wojną. Historie o tym, gdzie kończy się pomoc humanitarna ze Słowacji, a gdzie zaczyna się codzienna walka o życie na Ukrainie. Każdego tygodnia pięć ciężarówek z pomocą materialną wyjeżdża ze Słowacji na Ukrainę, gdzie dzięki ojcu Vitaliyowi jest ona dystrybuowana z Kijowa do Charkowa, Odessy i obwodu mikołajowskiego.

Jedną z bohaterek filmu jest polska wolontariuszka, dr Grażyna Aondo-Akaa (na zdjęciu), która zawoziła pomoc bezpośrednio na front wojenny. Na początku stycznia tego roku, podczas dostarczania pomocy materialnej w Bachmucie na Ukrainie, została trafiona odłamkami z ostrzału i straciła nogę, a swoją historię opowiada w dokumencie. Zdjęcia Buczy, Mariupola i Izumu obiegły świat, ale takich miejsc na Ukrainie są tysiące.

Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem twórców filmu i Petera Ivaniča.

5.11 / 18:00 Bratysława, A4 – Przestrzeń Kultury Współczesnej, Karpatská 2

jedensvet.sk

Scheduled ical Google outlook Film

Filmy Figurant i Chłopi w Narodowej Galerii

Słowacka Galeria Narodowa będzie gościć bratysławskie echa 10. edycji środkowoeuropejskiego festiwalu filmowego 3Kino Fest IFF PRAGA.
29 01.2024 Film

Film Chleb i sól w słowackich kinach

Debiut fabularny młodego polskiego reżysera Damiana Kocura zwrócił na siebie uwagę dzięki premierze na Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie zdobył Specjalną Nagrodę Jury w sekcji Orizzonti.
02 11.2023 Film

Cześć, Prešov! 8. Dni Polskie w Preszowie

Dni Polskie w Preszowie odbędą się już po raz ósmy! Ich celem jest tradycyjnie zwrócenie uwagi na polską kulturę, sztukę, muzykę, film i turystykę. Serdecznie zapraszamy do Preszowa, program jest naprawdę bogaty!
08 10.2023 18 11.2023 Film, Literatura, Muzyka, Wystawy