Iwaszkiewicz – Szymanowski – Król Roger | Wieczór literacko – muzyczny w 130. rocznicę urodzin Jarosława Iwaszkiewicza
Był on bliskim kuzynem również urodzonego na Ukrainie kompozytora Karola Szymanowskiego, autora m.in. opery Król Roger, do której zresztą napisał libretto. W listopadzie 2022 r., także dzięki wsparciu Instytutu Polskiego, w Teatrze Narodowym w Koszycach odbyła się słowacka premiera tego dzieła. Inscenizacja ta, w reżyserii Antona Korenciego, odniosła w 2023 r. sukces podczas Międzynarodowej Olimpiady Teatralnej w Budapeszcie, a później także jako część programu Bratysławskich Uroczystości Muzycznych. Wznowienie opery w teatrze w Koszycach planowane jest na marzec br.
Podczas specjalnego wieczoru w Instytucie Polskim, dyrektor Opery Teatru Narodowego w Koszycach Roland Khern-Toth i dramaturg Stanislav Trnovský opowiedzą o tym, jak powstawała oryginalna, koszycka inscenizacja „Króla Rogera”. Postać pisarza, szczególnie w kontekście jego zainteresowań muzycznych, przybliży zaś dr Piotr Drobniak, historyk literatury i autor książki o Iwaszkiewiczu.
Specjalnym gościem wieczoru będzie Olga Pasiecznik, wybitna sopranistka, jedna z najlepszych na świecie interpretatorek słynnej arii Roksany z opery „Król Roger”, której wykonanie będzie kulminacją wieczoru. Na fortepianie będzie jej towarzyszyć siostra Natalia, profesorka Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie. W wykonaniu obu artystek usłyszymy także wybrane pieśni Karola Szymanowskiego.