26.02.2024 Muzyka

Iwaszkiewicz – Szymanowski – Król Roger | Wieczór literacko – muzyczny w 130. rocznicę urodzin Jarosława Iwaszkiewicza

20 lutego 1894 r. w Kalniku na terenie dzisiejszej Ukrainy (obwód winnicki) urodził się jeden z najwybitniejszych polskich poetów i pisarzy XX wieku, Jarosław Iwaszkiewicz.

Był on bliskim kuzynem również urodzonego na Ukrainie kompozytora Karola Szymanowskiego, autora m.in. opery Król Roger, do której zresztą napisał libretto. W listopadzie 2022 r., także dzięki wsparciu Instytutu Polskiego, w Teatrze Narodowym w Koszycach odbyła się słowacka premiera tego dzieła. Inscenizacja ta, w reżyserii Antona Korenciego, odniosła w 2023 r. sukces podczas Międzynarodowej Olimpiady Teatralnej w Budapeszcie, a później także jako część programu Bratysławskich Uroczystości Muzycznych. Wznowienie opery w teatrze w Koszycach planowane jest na marzec br.

Podczas specjalnego wieczoru w Instytucie Polskim, dyrektor Opery Teatru Narodowego w Koszycach Roland Khern-Toth i dramaturg Stanislav Trnovský opowiedzą o tym, jak powstawała oryginalna, koszycka inscenizacja „Króla Rogera”. Postać pisarza, szczególnie w kontekście jego zainteresowań muzycznych, przybliży zaś dr Piotr Drobniak, historyk literatury i autor książki o Iwaszkiewiczu.

Specjalnym gościem wieczoru będzie Olga Pasiecznik, wybitna sopranistka, jedna z najlepszych na świecie interpretatorek słynnej arii Roksany z opery „Król Roger”, której wykonanie będzie kulminacją wieczoru. Na fortepianie będzie jej towarzyszyć siostra Natalia, profesorka Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie. W wykonaniu obu artystek usłyszymy także wybrane pieśni Karola Szymanowskiego.

Scheduled ical Google outlook Muzyka

Sharpe festival 2024 🗓

Pod koniec kwietnia odbędzie się kolejna edycja międzynarodowego festiwalu muzycznego Sharpe, który jest jednym z najbardziej prestiżowych festiwali showcase'owych na Słowacji.
25 04.2024 27 04.2024 Muzyka

Unleashed Cooperation 🗓

Polski kwintet jazzowy Unleashed Cooperation odwiedzi w kwietniu Słowację. Nazwa zespołu odzwierciedla fascynację różnorodnością wielu stylów muzycznych, którymi zajmują się muzycy.
20 04.2024 27 04.2024 Muzyka

Wolność i ucisk – śmierć i odkupienie

Państwowa Filharmonia w Koszycach zaprezentuje koncert poświęcony smutnej 80. rocznicy deportacji żydowskich kobiet z Koszyc oraz pamięci zamordowanych ofiar.
11 04.2024 Muzyka