Od końca XIV do końca XVIII wieku na terenie dzisiejszej Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi istniała wyjątkowa republika, będąca niegdyś największym państwem europejskim, która zamiast ekspansji zbrojnej powstała w wyniku pokojowego połączenia Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Mowa o Unii Polsko-Litewskiej (zwanej też Unią Lubelską lub Rzeczpospolitą Obojga Narodów). Choć Rzeczpospolita stopniowo ulegała presji otaczających ją monarchii absolutystycznych, z caratem moskiewskim na czele, przetrwała jej spuścizna w postaci etosu wolności obywatelskiej, demokratycznego uczestnictwa i różnorodności.
Wystawa została przygotowana przez Instytut Polski w Pradze we współpracy m.in. z Ambasadą Republiki Litewskiej w Pradze oraz biurem Swiatłany Cichanouskiej, wybranej na przywódcę Białorusi. Wystawa potrwa do końca sierpnia.
Od 22.04 Bańska Bystrzyca, Wydział Filozoficzny, Uniwersytet Mateja Bela, Tajovského 40
Sztuka z naszych szeregów | Magdalena Jančúrová:
Tradycyjnie w grudniu w galerii Instytutu Polskiego prezentowane są prace Polaków mieszkających na Słowacji, dzięki którym wzbogacili oni słowacką kulturę.
13
12.2024
Wystawy
Tamara Łempicka 🗓
Tamara Łempicka była najsłynniejszą malarką portretową przełomu lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku i pionierką stylu Art Deco, której obrazy sprzedają się obecnie na aukcjach za ponad dwadzieścia milionów dolarów.
02
12.2024
Wystawy
Zula Rabikowska: Nic, tylko Kurtyna | OFF
Festiwal OFF w Bratysławie odbywa się równolegle z Miesiącem Fotografii i uzupełnia swój program o platformę dla świeżych talentów sceny fotograficznej.
14
11.2024
12
01.2025
Wystawy