Tradycyjny cykl wieczorków dyskusyjnych, organizowanych przez słowacki Instytut Pamięci Narodu, podczas kwietniowego spotkania zaprezentuje temat podróży apostolskich Jana Pawła II do Polski.
Polski papież odbył w sumie 7 podróży apostolskich do miejsca swojego urodzenia – w 1979, 1983, 1987, 1991, 1997 i 2002 roku. Ponadto w 1995 r., przy okazji wizyty w Czechach, odwiedził również na jeden dzień diecezję bielsko-żywiecką. Prelekcję wygłosi prof. Rafał Łatka z Instytutu Pamięci Narodowej.
25.04 / 17:00 Bratysława, Instytut Polski, Nám. SNP 27
Dušan Junek: Półsłowo i prezentacja monografii 🗓
Z okazji ubiegłorocznych obchodów 75-lecia działalności Instytutu Polskiego w Bratysławie jesienią w galerii Instytutu Polskiego zaprezentowano wystawę twórczości Dušana Junka, kluczowej postaci współczesnej słowackiej sztuki wizualnej i artysty o międzynarodowej renomie.
22
01.2026
Dyskusje publiczne
Polacy na Słowacji podczas II wojny światowej
Jednym z mniej znanych rozdziałów historii II wojny światowej na Słowacji jest obecność polskich cywilnych uchodźców i internowanych polskich żołnierzy na terytorium Słowacji w latach 1939–1945.
04
12.2025
Dyskusje publiczne
Poznajmy się, proszę: Sandra Haniszewska-Kubasik, Łukasz Kos
W październiku kontynuowany jest cykl Klubu Polskiego Poznajmy się, proszę, w ramach którego regularnie prezentowane są poprzez rozmowy i krótkie wystąpienia osobistości ze świata mniejszości polskiej, a także Słowacy związani zawodowo lub w inny sposób z Polską.
26
11.2025
Dyskusje publiczne, Polonia